Trwa ładowanie...

Wchodzi w życie nowa ustawa Prawo geodezyjne i kartograficzne

Niższe stawki dla budujących domy lub w niektórych przypadkach całkowity brak opłat, szybsze sporządzanie projektów, łatwiejszy dostęp do zasobów geodezyjnych i kartograficznych, zmiany w przepisach o odpowiedzialności zawodowej geodetów - to najważniejsze zmiany wchodzących od dzisiaj zmian w Prawie geodezyjnym i kartograficznym.

Wchodzi w życie nowa ustawa Prawo geodezyjne i kartograficzneŹródło: WP.PL
dce1jjt
dce1jjt

Nowelizacja ustawy przygotowana przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji związana jest z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. 26 czerwca 2013 r. uznał on za niekonstytucyjny przepis, który pozwalał ministrowi w drodze rozporządzenia ustalać opłaty za czynności geodezyjne i kartograficzne. Zdaniem TK powinny one być zawarte w ustawie.

Zgodnie z nowelizacją cennik za udostępnianie materiałów z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego znajdzie się w załączniku do ustawy, w formie tabel. Będą tam stałe stawki podstawowe opłat, jednostki rozliczeniowe, a także współczynniki uzależniające opłatę za pobierane dane m.in. od celu ich wykorzystania, ilości lub wielkości obszaru, którego dane dotyczą.

Zniesiono obowiązek uzgadniania sytuowania projektowanych przyłączy energetycznych, gazowych, wodociągowych, ciepłowniczych i innych. Jak podano, z danych zgromadzonych w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii wynika, że z tytułu uzgadniania dokumentacji projektowej przyłączy pobierano w ciągu roku opłaty w łącznej wysokości ok. 10 mln zł, zatem o taką kwotę zmniejszy się roczne obciążenie inwestorów obiektów budowlanych. Regulacja ma też zmniejszyć pracochłonność opracowania znacznej części projektów budowlanych. W wymiarze finansowym zmniejszenie to szacowane jest również na ok. 10 mln rocznie.

Przewidziano możliwość nieodpłatnego udostępniania wszystkim zainteresowanym materiałów z czterech zbiorów danych. Pierwszy to państwowy rejestr granic i powierzchni jednostek podziału terytorialnego kraju, drugi - zbiór obiektów ogólnogeograficznych (jest to baza danych, która pozwala opracować mapy o skali 1: 250 000, czyli mapy o dokładności wyższej niż popularna usługa internetowa Google Maps). Trzeci zbiór danych to numeryczny model terenu w siatce nie mniejszej niż 100 metrów - (czyli ukształtowanie terenu mierzone z dokładnością co 100 metrów - PAP). Czwarty to rejestr nazw geograficznych. Dane z tych czterech zbiorów będzie mógł sobie pobrać każdy ze strony geoportal.gov.pl.

dce1jjt

Bezpłatnie udostępniane będą również dane pochodzące z innych zbiorów, pod warunkiem, że zostaną wykorzystane w celach edukacyjnych, badawczych czy rozwojowych.

Zmienia ona też przepisy dotyczące odpowiedzialności zawodowej geodetów; usuwa karę zawieszenia uprawnień zawodowych do czasu ponownego przeprowadzenia postępowania kwalifikacyjnego z wynikiem pozytywnym. Poza tym zrezygnowano z przepisu, na podstawie którego Główny Geodeta Kraju w drodze decyzji administracyjnej mógł orzec o pozbawieniu uprawnień zawodowych geodety.

W noweli zapisano również dwuinstancyjność postępowania dyscyplinarnego, a także instytucję rzecznika dyscyplinarnego. Wprowadzono ponadto przepisy o przedawnieniu - po trzech latach nie będzie można rozpocząć postępowania dyscyplinarnego wobec geodety, a po okresie dłuższym niż pięć lat nie będzie można go ukarać.

(PAP)

dce1jjt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dce1jjt