Trwa ładowanie...
d1mzior
giełda
14-01-2014 18:00

Wchodzi w życie obowiązek raportowania informacji o zawartych transakcjach pochodnych

14.01. Warszawa (PAP) - Nowe regulacje UE wymagają od przedsiębiorstw, w tym emitentów papierów wartościowych, raportowania informacji o zawartych transakcjach pochodnych -...

d1mzior
d1mzior

14.01. Warszawa (PAP) - Nowe regulacje UE wymagają od przedsiębiorstw, w tym emitentów papierów wartościowych, raportowania informacji o zawartych transakcjach pochodnych - konferencja SEG i KGPW.

"Nowe regulacje UE wymagają od przedsiębiorstw, w tym emitentów papierów wartościowych, raportowania informacji o zawartych transakcjach pochodnych. Realizacja tego obowiązku wymagać będzie nie tylko zebrania stosownych danych w spółce (co samo w sobie jest dość skomplikowane, gdyż trzeba będzie sięgnąć półtora roku wstecz), ale także uzyskania dostępu do specjalnie stworzonego repozytorium transakcji. Dlatego bardzo ważne jest, aby spółki giełdowe z wyprzedzeniem przygotowały się do stosowania nowych przepisów" - powiedział prezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych Mirosław Kachniewski na konferencji SEG i Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych.

Konferencja "Raportowanie o transakcjach instrumentami pochodnymi (implementacja regulacji EMIR)" została zorganizowana w związku z tym, że od 12 lutego 2014 roku wchodzi w życie obowiązek raportowania informacji o zawieranych kontraktach pochodnych do repozytoriów transakcji. Dotyczy on wszystkich przedsiębiorstw zawierających kontrakty pochodne, ale nie dotyczy osób fizycznych.

Część obowiązków odnosić się będzie do raportowania wszystkich przedsiębiorstw, w tym emitentów giełdowych, które w dniu 16.08.2012 (lub później) były stronami transakcji instrumentami pochodnymi (zarówno na rynku regulowanym, jak i OTC). W związku z powyższym, spółki giełdowe, które wykorzystywały instrumenty pochodne do np. ograniczania ryzyka walutowego, surowcowego, stopy procentowej etc., zobowiązane będą do raportowania takich transakcji od dnia 12.02.2014 (w terminie T+1) oraz transakcji wcześniejszych ("aktywnych" w dniu 16.08.2012) w terminie kolejnych 90 dni.

d1mzior

Aby wypełnić obowiązek raportowy, zobowiązane do tego przedsiębiorstwa muszą zgłaszać informacje o kontraktach pochodnych do zarejestrowanych przez Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych ESMA (European Securities Market Authority; ESMA) repozytoriów transakcji. Na polskim rynku usługę taką oferuje Repozytorium Transakcji w KDPW (KDPW_TR).

Repozytorium prowadzone przez KDPW uzyskało stosowaną rejestrację w ESMA 7 listopada 2013 roku i było jednym z czterech pierwszych tego typu instytucji zarejestrowanych w Europie i jedynym działającym w regionie Europy Środkowej i Wschodniej.

"Dzięki naszej usłudze wszystkie podmioty zobligowane prawem do raportowania informacji o zawieranych kontraktach w instrumentach pochodnych będą mogły wypełnić ten obowiązek" - powiedziała prezes KDPW Iwona Sroka.

Wypełnienie obowiązku raportowania można spełnić na kilka sposobów: bezpośrednio raportować do wybranego repozytorium, wybrać pośrednika, który zrobi to za zobowiązaną do raportowania firmę lub poprzez izbę rozliczeniową KDPW_CCP. Pomimo delegowania raportowania do innego podmiotu, odpowiedzialność za raportowanie ciągle spoczywa na kontrahencie transakcji.

d1mzior

Informacje na temat każdego zawartego kontraktu pochodnego oraz na temat wszelkich zmian lub rozwiązania tego kontraktu muszą być przekazywane do repozytorium nie później niż w dniu roboczym następującym po zawarciu, zmianie warunków lub rozwiązaniu kontraktu.

"W KDPW_TR mogą być rejestrowane wszystkie rodzaje kontraktów objętych obowiązkiem raportowania (zarówno derywaty giełdowe jak i OTC). Rejestracja KDPW_TR w ESMA umożliwia nam działanie na terenie całej Unii Europejskiej" - dodała prezes Sroka.

Aby móc raportować informacje do repozytorium transakcji niezbędne jest posiadanie specjalnego numeru identyfikującego dany podmiot - tzw. kodu LEI. Wymagają tego unijne regulacje. Numer ten można również uzyskać bezpośrednio w KDPW. Zgłoszenie w sprawie nadania kodu LEI można dokonać poprzez stronę internetową www.kdpw.pl

PAP Biznes miał patronat medialny nad konferencją. (PAP)

dan/

d1mzior
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1mzior