Trwa ładowanie...
31-10-2013 10:43

Wciąż brakuje rąk do pracy

W Polsce jest cała grupa lekarzy specjalistów, których od lat dramatycznie brakuje

Wciąż brakuje rąk do pracyŹródło: © Igor Mojzes - Fotolia.com
d2lzlyz
d2lzlyz

*W Polsce jest cała grupa lekarzy specjalistów, których od lat dramatycznie brakuje. Wśród nich na plan pierwszy wysuwają się geriatrzy i pediatrzy. *

W naszym kraju jest zaledwie 300 geriatrów, czyli lekarzy specjalistów w zakresie schorzeń wieku podeszłego. W ciągu 5 lat przybędzie ich 40. To bardzo mało, tym bardziej, że społeczeństwo się starzeje - poinformował "Dziennik Polski". Sytuacja jest naprawdę dramatyczna, bo przecież specjalistyczne podejście do problemów zdrowotnych osób w podeszłym wieku pozwala pomóc nawet bardzo wiekowym i schorowanym pacjentom. Problem jednak w tym, że mimo starzejącego się społeczeństwa (ludzie starsi to obecnie ok. 13 proc. naszego społeczeństwa), wciąż brakuje lekarzy specjalistów mogących nieść pomoc starszym ludziom, a przecież bez medycznego wsparcia nie ma też wydajnych, starszych pracowników. - Największą satysfakcję mamy, kiedy +skreślony+ wcześniej pacjent zdrowieje i wstaje z łóżka. Za to się lubi ten zawód - mówiła w tym roku PAP Krystyna Jackiewicz, geriatra, ordynator Szpitala Geriatrycznego im. Jana Pawła II w Katowicach.

Dlaczego brakuje geriatrów? Środowisko medyczne jest zdania, iż w Polsce nie ma warunków do kształcenia nowych specjalistów. Brakuje miejsc, w których mogliby zdobyć specjalizację, a szpitale likwidują oddziały geriatryczne. Sytuacji nie poprawia fakt, iż wielu geriatrów pracuje w innych specjalizacjach, bo są lepiej płatne.

W równie złej sytuacji jest pediatria, gdzie na 8,5 mln dzieci przypada zaledwie 6 tys. specjalistów. Zbyt mała liczba pediatrów, niedobory łóżek na oddziałach pediatrycznych oraz brak dobrej opieki profilaktycznej nad dziećmi uczęszczającymi do szkół i przedszkoli to zdaniem specjalistów z zakresu pediatrii, główne problemy opieki medycznej nad dziećmi w Polsce.

d2lzlyz

Pediatrów w naszym kraju jest niewielu, ponieważ NFZ za usługi pediatryczne płaci znacznie mniej niż np. za kardiologiczne czy okulistyczne. Więc młodzi lekarze nie garną do tego, by robić taką specjalizację. Większość lekarzy mających leczyć dzieci zrobiła dodatkowo specjalizację z medycyny rodzinnej i pracują jako lekarze pierwszego kontaktu - leczą i dorosłych, i dzieci. Ministerstwo Zdrowia zapowiada jednak, że na uczelniach specjalizacje pediatryczne i geriatryczne w niedalekiej przyszłości mają być traktowane priorytetowo. Czy to skusi młodych medyków do wybierania tych specjalizacji? Czy dzięki temu staną się one bardziej atrakcyjne?

Biznes poza krajem

2 albo i 20 tys. złotych – tyle może zarobić lekarz, zależnie od stażu pracy, specjalizacji i formy zatrudnienia. Amerykański lekarz osiąga dochody nawet 10 razy większe od swojego polskiego kolegi. W 2012 roku Medscape, amerykańska organizacja zrzeszająca lekarzy przeprowadziła badanie na temat wynagrodzeń medyków w Stanach Zjednoczonych. W badaniu wzięło udział ponad 24 000 doktorów reprezentujących 25 różnych specjalności. Oczywiście roczne wynagrodzenia lekarzy w Stanach Zjednoczonych zależą od specjalności jaką wybrali. Na szczycie listy znaleźli się ex aequo radiolodzy i ortopedzi, których roczne wynagrodzenie wynosiło 315 tys. dolarów. Roczne wynagrodzenia pediatrów było o ponad 50 proc. niższe od płac radiologów i ortopedów i wynosiło 156 tys. dolarów.

Medycy w Polsce plasują się pośrodku europejskiej stawki. Są kraje, gdzie płace lekarzy osiągają kilkukrotnie wyższy poziom.

d2lzlyz

- Na rynku niemieckim zapotrzebowanie na pediatrów i geriatrów jest spore. Nie tylko zresztą tam. Kraje skandynawskie też potrzebują lekarzy tych specjalności, bo - podobnie jak w Niemczech - średnia wieku rośnie dość szybko. Zarobków lekarzy w Europie nie ma co uśredniać, bo w zależności od stopnia specjalizacji i dorobku, są mocno zróżnicowane. Zarobki (bez dodatków) pediatry (3 lata stażu, państwowa lecznica) w Niemczech to ponad 60 tys. euro rocznie brutto, ale już doświadczony specjalista geriatra w Holandii może zarobić nawet 160 000 rocznie. W Szwajcarii zarobki są jeszcze wyższe. W Wielkiej Brytanii lekarz geriatra o nieco niższym poziomie kwalifikacji zarobi ok 80 tysięcy funtów rocznie - mówi Artur Ragan z agencji pracy tymczasowej Work Express.

Nie bez znaczenia jest też fakt, iż pediatrzy i geriatrzy w innych europejskich krajach mogą liczyć na łatwe znalezienie pracy. Poza tym medycy wyjeżdżają na Zachód nie tylko ze względu na zarobki. Liczy się też możliwość pracy na najlepszym sprzęcie i perspektywy rozwoju.

ml,MA,WP.PL

d2lzlyz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2lzlyz