Wciąż potencjał do zwyżki
Piątkowa sesja na warszawskim rynku upłynęła na wyczekiwaniu na popołudniowe dane z amerykańskiego rynku pracy. Indeks największych spółek rozpoczął dzień na plusie a dobre zachowanie parkietów europejskich przełożyło się na osiągnięcie przed godz. 10:00 dziennego szczytu na wysokości 2 563 pkt, co zarazem poprawiło maksima intraday wakacyjnego odbicia.
Kolejne godziny handlu przyniosły osłabienie rynku, które jeszcze przed południem doprowadziło WIG20 w okolice czwartkowego zamknięcia. Jako że przed planowaną na godz. 14:30 najważniejszą piątkową publikacją inwestorzy nie wykazywali ochoty do wykonywania gwałtowniejszych ruchów na parkiecie zapanował marazm. Publikacja danych dodała sił niedźwiedziom. Jak podał amerykański Departament Pracy, stopa bezrobocia w USA w lipcu utrzymała się w lipcu na poziomie 9,5%, co stanowiło odczyt lepszy od oczekiwań na poziomie 9,6% ale rynki kiepsko zareagowały na dane dotyczące zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym.
Ubytek miejsc pracy na poziomie 131 tys. znacznie przewyższył konsensus rynkowy, zakładający spadek o 65 tys., co przełożyło się na wyznaczenie po godz. 15:00 minimum dziennych zmagań na poziomie 2 525 pkt. Przecena została jednak wykorzystana przez popyt, który w końcówce sesji zdołał wyprowadzić indeks WIG20 ponad kreskę. Finisz piątkowych kwotowań wypadł na pułapie 2 549 pkt, co oznacza wzrost o 0,2%. Istotniejszy jest, sięgający 3% dorobek byków w skali tygodnia, który utrwala wzrostową tendencję panującą na rynku od przeszło miesiąca. Spośród największych spółek dobrze zachowywały się w piątek walory TP SA, zyskujące na koniec dnia blisko 1,8%.
Jak poinformowało w dniu wczorajszym MSP, Skarb Państwa sprzedał na przestrzeni ostatnich miesięcy cały posiadany pakiet akcji spółki, kończąc tym samym prywatyzację telekomunikacyjnego giganta. Solidne wzrosty odnotowały również papiery PBG oraz BRE, odpowiednio 2,7% oraz 1,8%. Po przeciwnej stronie znalazły się akcje TVN (-1,3%) oraz czeskiego CEZ (-0,7%).
BM Banku BPH