Weekend wyborczy na świecie
W weekend odbyła się seria głosowań w wielu miejscach na świecie. Na Ukrainie w dwóch okręgach doszło do referendów w sprawie “niepodległości” lub raczej przyłączenia do Rosji. Wyniki są równie fikcyjne co na Krymie. Na Litwie z kolei rządząca prezydent Dalia Grybauskaite wygrała pierwszą turę wyborów prezydenckich, jednakże potrzebna będzie druga tura. W Indiach powoli kończy się przeszło miesięczny maraton wyborczy.
12.05.2014 | aktual.: 12.05.2014 12:58
W weekend odbyło się referendum w sprawie “niepodległości” w dwóch ukraińskich obwodach na wschodzie Ukrainy. Wyniki nawet nie udają wiarygodnych. W Doniecku frekwencja wyniosła 75% przy 90% poparciu. Gdyby faktycznie 90% mieszkańców popierało przyłączenie się do Rosji, sytuacja w mieście byłaby diametralnie różna. Przy braku obserwatorów nie jest możliwe zweryfikowanie danych. Referendum takie oczywiście nie jest wiążące dla władz w Kijowie, jednakże bardzo wątpliwym jest, by Rosja zanegowała na jego wynik. Drugi obwód, w którym odbyło się referendum w ten weekend, nie podał jeszcze wyników.
Na Litwie również odbyło się głosowanie. W pierwszej turze obecna prezydent zdobyła około 45% poparcia, co nie jest wystarczające do zwycięstwa. Żaden inny kandydat nie przekroczył 15%. W takiej sytuacji druga tura odbywająca się równolegle z wyborami do Europarlamentu powinna być tylko formalnością. Frekwencja wyniosła około 52%. Co ciekawe na Litwie przy frekwencji poniżej 50% wzrasta próg liczby głosów potrzebnych do zwycięstwa w pierwszej turze.
W Indiach powoli kończą się wybory do izby niższej. Trwają one już co prawda miesiąc, ale dopiero dzisiaj odbywa się ostatnia tura dla stanów północnych i północno-wschodnich. Wyniki mają być znane do końca tygodnia. Zanosi się na zmianę władzy. Wedle sondaży wybory powinna wygrać uznawana za nacjonalistyczną Indyjska Partia Ludowa. Jest to formacja odwołująca się do walki z korupcją oraz recesją gospodarczą. Co dodatkowo uspakaja rynki to rządzona przez tę partię prowincja radziła sobie gospodarczo istotnie lepiej niż reszta kraju. Nie jest zatem dziwne, że biznes zarówno krajowy jak i zagraniczny patrzy przychylnym okiem na te zmiany.
Coraz głośniej mówi się o tym, że w przypadku sukcesu chadeków w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego nowym szefem Komisji Europejskiej zostanie Jean-Claude Juncker. Otrzymał on poparcie Angeli Merkel, czyli szefowej największej i najważniejszej chadeckiej formacji. Gdyby wygrali socjaliści, przewodniczącym Komisji zostanie obecny szef Parlamentu Europejskiego - Martin Schulz.
Dzisiaj warto zwrócić uwagę na następujące dane:
20:00 - USA - budżet rządowy.
Oprócz tego w nocy nadejdą informacje z Chin na temat koniunktury. Poznamy zarówno produkcję przemysłową jak i sprzedaż detaliczną. Po ostatnich słabszych danych analitycy stonowali trochę oczekiwania i nie zakładają poprawy. Brak poprawy w Chinach to wzrost produkcji o niemal 9% i sprzedaży o 12%.
EUR/PLN
Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 12.02.2014 do 12.05.2014
Kurs CHF/PLN, podobnie jak EUR/PLN, osiągał swoje maksima podczas niepokojów na Krymie oraz wcześniej na początku lutego. Jak widać, frank jest walutą, do której inwestorzy uciekają silniej w trakcie zagrożeń konfliktami militarnymi niż niepokojów na rynkach walutowych. Kurs przez ostatnie tygodnie poruszał się w szerszym kanale wzrostowym, po czym wybił się z niego i dotarł do połowy zasięgu ruchu wzrostowego. Najbliższym oporem jest 3,4550 czyli dolne ograniczenie przebitego właśnie kanału. Gdyby ruch w dół był kontynuowany, po ewentualnym przebiciu 3,4250, czyli minimum ostatniego miesiąca, możemy spodziewać się kolejnego przystanku na poziomie 3,4000.
USD/PLN
Wykres kursu średniego USD/PLN za okres od 12.02.2014 do 12.05.2014
Kurs USD/PLN porusza się ostatnimi miesiącami w wąskim zakresie 3,0000-3,0800 tworząc zawężający się kanał spadkowym. Dla ruchów w górę kolejnym oporem jest poziom 3,0400, gdzie przebiega linia łącząca maksima lokalne ostatnich tygodni. Wsparciem jest natomiast poziom 3,0000, czyli minima kwietnia.
GBP/PLN
Wykres kursu średniego GBP/PLN za okres od 12.02.2014 do 12.05.2014
Pod koniec marca kurs GBP/PLN utworzył trend o łagodnym nachyleniu wzrostowym i pozostaje w nim do dziś. W ostatnich dwóch tygodniach wewnątrz kanału można wyrysować dodatkową węższą linie wsparcia. Wspomnianym wsparciem jest obecnie dolne ograniczenie kanału, a więc poziom 5,0950, kolejnym jest 5,0800, czyli minimum pełnej formacji. Dla wzrostów najbliższym oporem jest 5,1250, czyli maksimum przełomu lutego i marca.
Maciej Przygórzewski – Senior FX Dealer w Internetowykantor.pl
Komentarze walutowe przygotowują dealerzy Currency One SA.
_ Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią “rekomendacji” lub “doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Zgodę autorów na publikowanie raportów można uzyskać pisząc na adres biuro@internetowykantor.pl. _