Węglokoks zainteresowany zakupem Walcowni Blach Batory z wolnej ręki

16.03.2017 13:55

W najbliższym czasie katowicki Węglokoks, konsolidujący swoje aktywa hutnicze pod marką Śląskie Huty Stali, wystąpi do syndyka masy upadłościowej HW Pietrzak Holding z ofertą zakupu Walcowni Blach Batory z tzw. wolnej ręki - zapowiedział w czwartek Węglokoks.

Czwartkowy przetarg w sprawie nabycia chorzowskiej walcowni, którą Węglokoks interesował się już w ubiegłym roku, nie odbył się, ponieważ nie wpłynęła żadna oferta. Przedstawiciele Węglokoksu oświadczyli jednak, że podtrzymują swoje zainteresowanie nabyciem i wznowieniem produkcji w walcowni.

"Formę zakupu walcowni z wolnej ręki Węglokoks proponował syndykowi już latem ubiegłego roku, ale wówczas nie było woli sprzedaży. Brak oferentów w kolejnym już przetargu dowodzi, że inwestorzy nie są zainteresowani nabyciem i wznowieniem produkcji w walcowni" - powiedział PAP rzecznik spółki Paweł Cyz.

Węglokoks nie wziął udziału w obecnym przetargu, uznając cenę zaproponowaną przez syndyka (w ubiegłym roku majątek walcowni wyceniono na 23,7 mln zł) za nieadekwatną do obecnej wartości zakładu.

"Zakład nie produkuje już od prawie dwóch lat, załoga jest na przymusowym postoju. Nie ma pewności co do stanu technicznego linii produkcyjnej i możliwości pełnego uruchomienia produkcji. Nakłady na jej wznowienie muszą być znacznie większe niż jeszcze kilka miesięcy temu. Z perspektywy czasu ten projekt stał się przedsięwzięciem jeszcze większego ryzyka finansowego" - ocenił rzecznik.

Stąd analizy Węglokoksu wykazały, że zakup walcowni za cenę proponowaną przez syndyka jest nieopłacalny. "Sytuację komplikuje dodatkowo obecna niekorzystna sytuacja rynkowa, tj. ograniczona podaż materiału wsadowego - slabów (półprodukt do produkcji blach - PAP) i niekorzystna relacja ich cen w stosunku do wyrobów gotowych - blach" - wskazał Cyz.

Przedstawiciele Węglokoksu podkreślają, że mimo ryzyka związanego z zakupem walcowni i wznowieniem produkcji, spółka dostrzega w niej potencjał i podtrzymuje zainteresowanie zakupem oraz włączeniem walcowni do grupy Śląskie Huty Stali. Szczegółowa oferta zakupu, będąca wynikiem audytu w walcowni oraz analiz rynkowych, ma być przedstawiona syndykowi w najbliższym czasie.

Obecnie częścią grupy Węglokoksu są dwie huty: Pokój w Rudzie Śląskiej (spółka wymaga wsparcia kapitałem obrotowym) i Łabędy w Gliwicach, które mają zacząć działać pod wspólnym szyldem Śląskie Huty Stali - grupa ma rozpocząć działalność w tej formule na przełomie pierwszego i drugiego kwartału br.

Węglokoks już od ubiegłego roku zakładał, że częścią grupy może stać się także chorzowska walcownia. Pierwszy, rozstrzygnięty jesienią ubiegłego roku, przetarg na zakup walcowni wygrała firma, który następnie zaskarżyła wynik przetargu, a ostatecznie odstąpiła od zakupu. Węglokoks wystąpił natomiast o kontrolę ówczesnego postępowania przetargowego, zwracając uwagę m.in. na wątpliwości formalne.

Sprzedaż niepracującej od blisko dwóch lat walcowni Batory to część trwającego od czerwca ubiegłego roku procesu upadłości likwidacyjnej spółki HW Pietrzak Holding SA. Grupa Węglokoks zaangażowała się w pomoc pracownikom walcowni, a także w ubiegłoroczny przetarg na jej nabycie. Kontekstem stały się plany powołania holdingu Śląskie Huty Stali.

W ubiegłorocznym przetargu obaj oferenci - spółka z grupy Węglokoksu oraz chorzowska firma Moris - zaproponowali taką samą minimalną cenę nabycia, określoną na niespełna 23,75 mln zł netto. W tej sytuacji przed sądem odbyła się aukcja, którą wygrał Moris, oferując 26 mln zł. Ostatecznie jednak do transakcji nie doszło i został ogłoszony kolejny przetarg, w którym nie złożono ofert.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także