Węgry zaszkodzą Polsce? "Znaczenie ma..."

Po obniżce w krótkim czasie ratingu dla Węgier przez agencje Moody's i S&P pada oczywiste pytanie - co z tą Polską? Czy sytuacja na Węgrzech odbije się na Polsce?

Węgry zaszkodzą Polsce? "Znaczenie ma..."
Źródło zdjęć: © AFP | Romeo Gacad

- Polskiej walucie niespecjalnie szkodzi też obniżka ratingu Węgier przez agencję Standard & Poor’s. Brak reakcji złotego na węgierskie problemy oznacza, że najważniejsze dla niego powinny być dzisiejsze i jutrzejsze dane makro z USA. W przypadku podtrzymania dobrego sentymentu polska waluta powinna dalej się umacniać, podążając w stronę 4,40 za euro - twierdzi Łukasz Rozbicki z Domu Maklerskiego AFS.

Podobnego zdania jest Paweł Cymcyk z ING TFI. W jego opinii nie będzie w czwartek reakcji ani giełdy ani złotego na decyzję agencji ratingowej.

- Większe znaczenie ma spadający w Polsce śnieg. Ta decyzja to bardzo odległe wydarzenie w skali istotności inwestorów - mówi analityk.

Zdaniem Cymcyka, mimo iż decyzja agencji może zagrozić inwestycjom w regionie, to jednak tylko mały minus dla Polski. Na Węgrzech trwa walka o uchronienie banku centralnego przed utratą niezależności. To antyreforma.

- W porównaniu do tego polska gospodarka zachowuje się lepiej, wypadamy na plus. I ten plus jest dużo większy niż minus związany z obniżeniem ratingu dla Węgier. Pamiętajmy o tym, że agencje wypowiadają się nawet na temat możliwości podwyższenia ratingu dla Polski. Nie postrzegają nas więc tak samo jak Węgrów - podkreśla Cymcyk.

Na otwarciu sesji WIG 20 wyniósł 2147,61 pkt po spadku o -0,41 proc., ale już w ciągu pierwszej godziny notowań wyszedł na plus.

Przypomnijmy, iż w środę wieczorem długoterminowa ocena wiarygodności Węgier została obniżona z BBB- do BB+, a krótkoterminowa z A-3 do B. W obu przypadkach oznacza to zaliczenie węgierskich obligacji państwowych do aktywów o charakterze spekulacyjnym.

Zmianę oceny agencja S&P uzasadniła malejącą solidnością politycznych warunków ramowych w kraju, co komplikuje działania inwestorom. Ma to też negatywny wpływ na średnioterminowe perspektywy wzrostu gospodarczego. Ponadto na wiarygodność kredytową Węgier negatywnie wpływa osłabienie kondycji gospodarki światowej.

Wcześniej, 25 listopada, rating długu publicznego Węgier do poziomu inwestycji spekulacyjnych z dalszą negatywną perspektywą obniżyła agencja Moody's. Negatywna perspektywa oznacza, że Węgrom grozi w niedalekiej przyszłości dalsza obniżka ratingu.

węgrywalutyrating

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)