Trwa ładowanie...

Wesele na kredyt. Co czwarta para zadłuża się, by wyprawić ślub

Obrączki, biała suknia, garnitur, lista gości... I spory ból głowy, jak za to wszystko zapłacić. Koszty wyprawienia wesela na 50 osób wahają się od 15 tys. do 40 tysięcy złotych. Wystawne przyjęcie potrafi kosztować nawet 80 tysięcy. Nic dziwnego, że co czwarta para zaczyna nową drogę życia od zadłużenia się.

Wesele na kredyt. Co czwarta para zadłuża się, by wyprawić ślubŹródło: Shutterstock.com
d3deukr
d3deukr

O kredyt na wesele nie jest trudno. Chwilówkę można wziąć na dowód, ale i banki nie mają na ogół wygórowanych wymagań. W wielu przypadkach wystarczy zaświadczenie o dochodach. Jak wynika z szacunkówopublikowanych przez "Super Express", na zadłużenie na wyprawienie wesela decyduje się 25 proc. par. Nic dziwnego, skoro taka impreza może kosztować tyle, co samochód.

Jak wylicza portal kapitalni.org, koszt organizacji wesela dla około 100 osób w wersji oszczędnej wynosi co najmniej 20-30 tys. zł. Za jednego gościa trzeba zapłacić od 120 do 350 zł. Cena zależy od miejscowości i klasy lokalu. Najdrożej jest w dużych miastach. Występ zespołu lub DJ-a to co najmniej 1500 zł. Przeciętnie jednak muzykom trzeba zapłacić nawet około 3-4 tys. zł. Fotograf to kolejne 2 tys. zł. Podobną kwotę musisz naszykować na opłacenie wydatków związanych z kościołem.

A jeszcze suknia, garnitur, obrączki, buty, kosmetyczka, fryzjer, manicure, kwiaty, wynajęcie samochodu...

d3deukr

Zaledwie 31 proc. młodych par wyda na organizację imprezy mniej niż 20 tys. zł. 24 proc. planuje przeznaczyć na ten cel ponad 40 tys. zł. 45 proc. chce się zamknąć w budżecie pomiędzy 20 a 40 tys. zł. Ponad połowa nowożeńców deklaruje przeznaczyć na gościa w restauracji mniej niż 200 zł, ale prawie 30 proc. chce wydać na ten cel od 200 do 300 zł. 40 proc. młodych zaprosi na wesele 50-100 osób. Niewiele mniej, bo 35 proc. planuje naprawdę huczne wesele, na 100-200 osób.

Ci, którzy nie są w stanie udźwignąć kosztów organizacji samodzielnie lub z pomocą rodziców, zapożyczają się u członków rodziny. Szacuje się, że to mniej więcej co dziesiąta para. Pozostali idą do banku. To dobry biznes. W 2016 r. zostało zawartych ponad 193 tys. związków małżeńskich - czyli grupa zadłużających się na wesele to kilkadziesiąt tysięcy osób rocznie.

d3deukr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3deukr