Trwa ładowanie...
zasiłki rodzinne
03-11-2014 16:44

Weszły w życie zmiany w zasiłkach rodzinnych

Od 1 listopada progi dochodowe uprawniające do świadczeń rodzinnych wzrosły
o 35 zł - przypomniał minister pracy i polityki społecznej Władysław
Kosiniak-Kamysz. Obecnie próg ten wynosi 574 zł lub 664 zł w przypadku rodzin z dziećmi
niepełnosprawnymi.

Weszły w życie zmiany w zasiłkach rodzinnychŹródło: fotolia.pl
d1504x0
d1504x0

Od spełnienia kryterium dochodowego uzależnione jest przyznanie prawa do zasiłku rodzinnego oraz dodatków do tego zasiłku. Przysługują one, jeśli przeciętny miesięczny dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza określonej kwoty.

Minister przypomniał, że decyzja o podwyższeniu progów dochodowych zapadła w 2012 r., zatem środki w budżecie na ten cel zostały zaplanowane już jakiś czas temu. Podwyższono wtedy zarówno kryteria dochodowe, jak i zasiłki. Podwyżkę progów rozłożono na dwa etapy - pierwsza podwyżka miała miejsce w listopadzie 2012 r. (kryteria wzrosły z 504 zł i 583 zł do 539 zł i 623 zł), w tym roku osiągnęły docelową wysokość: 574 zł i 664 zł dla rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami.

Kwoty kryteriów dochodowych uprawniających do zasiłku rodzinnego, a także wysokość poszczególnych świadczeń rodzinnych podlegają weryfikacji co 3 lata.

d1504x0

W swoim expose premier Ewa Kopacz zapowiedziała zmiany w systemie kryteriów uprawniających do świadczeń rodzinnych. Obecnie, gdy dochód rodziny przekroczy próg dochodowy, bo np. jeden z jej członków podejmie pracę, traci ona prawo do świadczeń. W ocenie Kopacz polityka rodzinna państwa powinna zachęcać do podejmowania pracy, a nie do niej zniechęcać, dlatego zaproponowała, aby przekroczenie kryterium nie oznaczało utraty zasiłku, ale pomniejszenie go o kwotę, o którą przekroczony jest próg dochodowy.

Jak tłumaczył Kosiniak-Kamysz, takie rozwiązanie ma obowiązywać przez czas, na jaki przyznane jest świadczenie - zwykle jest to rok. Obecnie, jeśli ktoś dostał świadczenie np. w październiku, a w styczniu znalazł pracę, to automatycznie tracił świadczenie. Po zmianach, do końca obowiązywania decyzji administracyjnej będzie nadal otrzymywał świadczenie, ale w pomniejszonej kwocie. Koszt tego rozwiązania szacowany jest na ok. 400-600 mln zł, ma ono wejść w życie od stycznia 2016 r.

Przypomnijmy. Zasiłek rodzinny przysługuje rodzicom i opiekunom do ukończenia przez dziecko 18 lat lub zakończenia nauki w szkole - jednak nie dłużej niż do ukończenia 21. roku życia albo 24. roku życia - jeżeli kontynuuje naukę w szkole i jest niepełnosprawny (umiarkowanie lub znacznie). Osobie uczącej się zasiłek przysługuje pod warunkiem kontynuowania nauki w szkole lub w szkole wyższej - jednak nie dłużej niż do ukończenia 24 lat.

Wysokość zasiłku rodzinnego wynosi obecnie 77 zł miesięcznie na dziecko w wieku do ukończenia 5 lat, 106 zł na dziecko w wieku 5-18 lat oraz 115 zł na dziecko w wieku powyżej 18 lat, do ukończenia 24 roku życia.

d1504x0

Do zasiłku rodzinnego przysługują dodatki: z tytułu urodzenia dziecka, opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego, samotnego wychowywania dziecka, wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej, kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego, rozpoczęcia roku szkolnego, podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania.

d1504x0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1504x0