Wezwą do wojska ponad 200 tys. osób. Ich w pierwszej kolejności
Polska armia planuje wezwania do wojska dla specjalistów z różnych dziedzin. Wśród nich są lekarze, pielęgniarze, informatycy i kierowcy. Wezwania mogą dotyczyć nawet osób bez wcześniejszego przeszkolenia wojskowego.
Polska armia przygotowuje się do wysyłania wezwań do wojska dla specjalistów z różnych dziedzin. Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", wezwania mogą otrzymać osoby, które nie mają wcześniejszego przeszkolenia wojskowego, ale posiadają umiejętności kluczowe dla sił zbrojnych.
Kto może dostać wezwanie do wojska?
Wśród zawodów, które mogą być objęte wezwaniami, znajdują się lekarze, pielęgniarze, informatycy, elektrotechnicy, weterynarze, tłumacze oraz kierowcy. Armia skupia się na rezerwistach, ale także na osobach z przydatnymi kwalifikacjami, które mogą wesprzeć działania wojskowe.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zielony Ład ofiarą wyborów w USA? "Zwycięstwo Trumpa jest dzwonem"
Wezwania do wojska mogą dotyczyć nawet 200 tys. osób w całym kraju. W przypadku szeregowych rezerwy górna granica wieku wynosi 55 lat, a dla oficerów i podoficerów 63 lata. Plan na 2024 r. zakłada również podwojenie liczby etatów w aktywnej rezerwie, co oznacza wzrost z 10 tys. do 20 tys. osób.
230 tys. Polaków dostanie list od wojska
Jak pisaliśmy w WP Finanse, zgodnie z projektem zaproponowanym przez ministra obrony narodowej, kwalifikacja wojskowa ma się odbywać od 3 lutego do 30 kwietnia 2025 roku. Ważne, aby zauważyć, że samo wezwanie na kwalifikację wojskową nie jest tożsame z powołaniem do służby. Głównym celem jest przypisanie kategorii zdolności do odbywania czynnej służby wojskowej.
W związku z tym listy z wezwaniem do stawienia się przed komisją mogą trafić nawet do 230 tys. osób.