Wiceminister Witkowski: Brzezicki jako komisarz PŻM gwarantuje reformy

Paweł Brzezicki jako komisarz gwarantuje przeprowadzenie niezbędnych reform w Polskiej Żegludze Morskiej - poinformował PAP wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Grzegorz Witkowski. Resort podał w poniedziałek, że w PŻM wprowadzono zarząd komisaryczny.

"Ministerstwo trzyma rękę na pulsie" - powiedział w poniedziałek Witkowski. Jak dodał, "sytuacja jest trudna, ale osoba Pawła Brzezickiego gwarantuje przeprowadzenie niezbędnych reform i pociągnięcie do odpowiedzialności osób, które doprowadziły do takiej sytuacji".

"Ministerstwo przeprowadziło audyt i jego wyniki nie były satysfakcjonujące. Przyglądaliśmy się tej firmie przez ponad rok. Wyprowadzimy ją na prostą; już raz Paweł Brzezicki tego dokonał" - dodał Witkowski.

Paweł Brzezicki w latach 1998-2005 pełnił funkcję dyrektora naczelnego PŻM. Jak podało ministerstwo, w okresie najtrudniejszym dla tego armatora, kiedy firmie groziła upadłość.

Rzecznik prasowy ministerstwa gospodarki morskiej Piotr Jasina poinformował PAP, że zarząd komisaryczny wprowadzono na 12 miesięcy.

"Trudna sytuacja największego narodowego armatora - Polskiej Żeglugi Morskiej, ciągły brak symptomów poprawy koniunktury na światowym rynku shippingowym, a także brak odpowiednich działań dotychczasowego kierownictwa Grupy PŻM, spowodowały, że Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister finansów w porozumieniu z Markiem Gróbarczykiem, ministrem gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej wprowadzili w przedsiębiorstwie państwowym zarząd komisaryczny" - głosi komunikat ministerstwa w tej sprawie.

Według ministerstwa decyzja ma ustabilizować sytuację armatora i utrzymać charakter PŻM, jako przedsiębiorstwa państwowego oraz wprowadzić działania, pozwalające armatorowi przetrwać okres dekoniunktury i zachować tysiące miejsc pracy.

Komisarz PŻM Paweł Brzezicki w latach 1998-2005 był dyrektorem naczelnym PŻM. W latach 2006-2008 Brzezicki był prezesem Agencji Rozwoju Przemysłu, był także doradcą premiera ds. gospodarki morskiej. Zaangażowany w działalność non-profit, m.in. założyciel fundacji Pro Publico Mare. W ostatnim okresie piastował stanowisko podsekretarza stanu w ministerstwie gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Pod koniec grudnia ub.r. ówczesny dyrektor naczelny PŻM Paweł Szynkaruk złożył rezygnację z pełnienia funkcji. Swoją decyzję uzasadnił powodami osobistymi, a rada pracownicza rezygnację przyjęła. Szynkaruk pełnił funkcję dyrektora naczelnego PŻM od 2005 r. Tymczasowym kierownikiem przedsiębiorstwa został Piotr Cichocki, który miał pełnić funkcję do czasu rozstrzygnięcia konkursu na nowego dyrektora naczelnego.

Państwowe przedsiębiorstwo PŻM jest największym polskim armatorem, posiadającym łącznie w grupie kapitałowej ponad 60 statków. Na ich pokładach pracuje około 2,5 tys. marynarzy

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)