Trwa ładowanie...

Więcej banków inwestycyjnych będzie publikować raporty w Warszawie

Goldman Sachs, Societe Generale i UBS dołączą jeszcze w tym roku do grupy największych europejskich banków inwestycyjnych, które publikują w Warszawie raporty analityczne dotyczące spółek notowanych na GPW - powiedział PAP wiceminister skarbu Krzysztof Walenczak.

Share
Więcej banków inwestycyjnych będzie publikować raporty w Warszawie
Źródło: AFP, Fot: JOHN THYS
d3t5m26

Spośród szesnastu największych banków inwestycyjnych w Europie, już teraz pięć przygotowuje takie raporty w Warszawie. Chodzi o Citi Handlowy, Credit Suisse, Deutsche Bank, ING oraz UniCredit.

- Na początku lutego bieżącego roku do tej grupy banków dołączył JP Morgan, a do końca czerwca będą to również Goldman Sachs, Societe Generale oraz UBS - powiedział PAP wiceminister skarbu.

d3t5m26

Przygotowywane przez największe instytucje finansowe raporty analityczne dotyczą spółek notowanych na giełdzie. Znajdują się w nich analizy wyników finansowych firm, ich operacji biznesowych, a także rekomendacje dotyczące ceny akcji przedsiębiorstw. Raporty są bazą dla inwestorów do podejmowania biznesowych decyzji inwestycyjnych.

Wiceminister skarbu wyjaśnił w rozmowie z PAP, że globalni inwestorzy, którzy wchodzą na dany rynek chcą, aby banki obsługujące ich transakcje pisały raporty analityczne w kraju, w którym prowadzą inwestycje. - Do tej pory instytucje finansowe wolały przygotowywać te analizy w Londynie, bo dany rynek nie był dla nich tak ważny. Na przykład raporty dotyczące spółek węgierskich analitycy banków inwestycyjnych piszą z centrali, czyli z Londynu, ponieważ - jak twierdzą - rynek ten jest dla nich za mały - powiedział.

To, że banki inwestycyjne chcą działać w Warszawie, to - zdaniem wiceministra skarbu - dowód na to, że polski rynek kapitałowy jest "dojrzały", a inwestorzy zagraniczni chcą tu prowadzić biznes.

- Największe europejskie banki inwestycyjne traktują Warszawę jako ciekawy, dojrzały rynek kapitałowy. To się wpisuje w strategię resortu skarbu, by Warszawa była regionalnym centrum finansowym Europy Środkowo-Wschodniej - podkreślił.

- Pojawianie się kolejnych największych banków europejskich w Warszawie wzmacnia intelektualną architekturę naszego rynku oraz ludzki kapitał dostępny w stolicy, a także przyczynia się do tworzenia nowych miejsc pracy. To na stałe wpisuje Warszawę w globalny przepływ kapitału i przyciąga na trwałe inwestorów zagranicznych - dodał Walenczak.

Dorota Zawiślińska

d3t5m26

Podziel się opinią

Share
d3t5m26
d3t5m26