Trwa ładowanie...

Więcej chętnych na Mieszkanie dla Młodych

Nowe zasady i od razu wzrost popularności. Z analizy Home Broker wynika, że w październiku wzrosła liczba przyznawanych dopłat do kredytów w ramach programu Mieszkanie dla młodych.

Share
Więcej chętnych na Mieszkanie dla Młodych
Źródło: fotolia.pl
d27byz1

Nowe zasady i od razu wzrost popularności. Z analizy Home Broker wynika, że w październiku wzrosła liczba przyznawanych dopłat do kredytów w ramach programu Mieszkanie dla Młodych (MdM).

Bank Gospodarstwa Krajowego zaakceptował w tym miesiącu wnioski na sumę 33 milionów złotych, co jest najlepszym wynikiem od marca. Zdaniem autora raportu, Marcina Krasonia, za poprawą wyników stoją zmiany w programie, które weszły w życie pierwszego października. Chodzi między innymi o limity cenowe mieszkań. Dzięki ich podwyższeniu, liczba dostępnych w ramach programu lokali znacznie się zwiększyła między innymi w Warszawie, która jest największym rynkiem nieruchomości. W tej chwili do programu MdM kwalifikują się nieruchomości w takich dzielnicach jak Bemowo czy Wola. Wcześniej znalezienie mieszkania w tych okolicach, które miałoby odpowiednią cenę za metr kwadratowy, graniczyło z cudem.

Zdaniem eksperta w listopadzie i grudniu można się spodziewać jeszcze większego zainteresowania programem. Marcin Krasoń uważa jednak, że planowane zmiany, które mają wejść w życie w przyszłym roku, nie wpłyną na jego popularność. Od stycznia dopuszczalne będzie zaciągnięcie kredytu w walucie obcej. Krasoń zwraca jednak uwagę, że dziś żaden bank w Polsce nie ma ochoty dawać pożyczki we frankach szwajcarskich czy w euro.

Drugim, nowym rozwiązaniem jest możliwość zakupu mieszkania w spółdzielni lub w kamienicy rewitalizowanej przez dewelopera. Ekspert podkreśla jednak, że jest to bardzo niewielka część rynku mieszkaniowego. Zwraca też uwagę, że najczęściej o dopłatę do kredytu starają się pary lub małżeństwa bezdzietne. Uzależnienie wysokości procentowej dopłaty od liczby dzieci, mija się więc z celem.

Program MdM wszedł w życie na początku tego roku. Z jednorazowej dopłaty do kredytu hipotecznego mogą skorzystać osoby, które szukają pierwszego mieszkania na własne potrzeby. Dopłata dotyczy tylko lokalu zakupionego na rynku pierwotnym. Cenę i metraż ograniczają limity.

d27byz1

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27byz1
d27byz1