Trwa ładowanie...
Noble Securities
19-10-2011 17:14

Więcej długu na wyjście z pułapki długu

Im dłużej trwa przeciąganie liny między państwami rozdającymi karty w strefie euro, tym większą uwagę inwestorzy przykładają do prasowych doniesień o konstruowanym właśnie planie ratunkowym.

Więcej długu na wyjście z pułapki długuŹródło: Noble Securities
d29jpyz
d29jpyz

We wtorek brytyjski Guardian informował, że dzięki dźwigni finansowej środki do dyspozycji Europejskiego Mechanizmu Stabilizacji Finansowej sięgną 2 bilionów EUR, a dzień później w niemieckim wydaniu Financial Times minister finansów Niemiec twierdził, że maksymalna kwota to 1 bilion EUR. To o tyle ciekawe, że z jednej strony po każdym kolejnym spotkaniu przywódców Niemiec i Francji słyszymy, że oba państwa doszły do porozumienia, a z drugiej strony, inwestorzy rynku walutowym i europejskich rynkach akcji są z tym większymi optymistami, im więcej długu zamierzają wyemitować rządy (w celu rozwiązania problemu nadmiernego zadłużenia).

Jednocześnie wiadomości o zmianach ratingów nie robią na większości inwestorów szczególnego wrażenia, chociaż to właśnie takie czynniki, jak niższy rating Hiszpanii, która została właśnie zdegradowana przez agencję Moody’s, są tym, czego jeszcze kilka miesięcy temu obawiano się najbardziej. Na rynku długu w środę taniały nie tylko hiszpańskie i włoskie obligacje (rentowność dziesięcioletnich wynosi blisko 6 proc.), ale również francuskich - rentowność dziesięcioletnich obligacji Francji przekraczając 3,2 proc. zbliżyła się do sierpniowych szczytów, ale co warte odnotowania, spread między papierami Francji i Niemiec jest najwyższy w historii strefy euro. Oznacza to, że inwestorzy coraz bardziej różnicują premie za ryzyko wymagane od dwóch filarów programu pomocowego dla innych członków strefy euro. Roczne papiery dłużne Grecji ustaliły nowe rekordy - w środę ich rentowność wynosiła 186 proc.

Większość makroekonomicznych publikacji wypadła w środę lepiej od konsensus prognoz ekonomistów. W Polsce sprzedaż detaliczna we wrześniu wzrosła o 13 proc. m/m i o 7,7 proc. r/r (oczekiwano wzrostu o ok. 4 proc.r/r). W USA na rynku nieruchomości we wrześniu rozpoczęto znacznie więcej budów niż przed miesiącem (wzrost do 658 tys. z 572 tys.), lekko spadła inflacja konsumencka (do 0,3 proc. m/m), a przed sesją na Wall Street kwartalnymi wynikami finansowymi zaskoczył bank Morgan Stanley.

Tuż przed zakończeniem sesji na GPW WIG20 i S&P500 poruszały się tuż powyżej wczorajszych poziomów zamknięcia, a niemiecki DAX rósł o ok. 1 proc. Na rynku walutowym złoty lekko umacniał się wobec głównych walut - euro kosztowało ok. godz. 17 4,35 PLN, dolar 3,15 PLN, a za franka płacono 3,50 PLN.

KOMENTARZ PRZYGOTOWAŁ
Łukasz Wróbel, Noble Securities

d29jpyz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29jpyz