Więcej krajów może wprowadzić ograniczenia w handlu
Więcej rządów może chcieć wprowadzić ograniczenia w handlu w ciągu następnych miesięcy, jeśli recesja gospodarcza będzie się utrzymywać - oświadczył w poniedziałek szef Banku Światowego (BŚ) Robert Zoellick.
_ Kraje o wysokim dochodzie udzieliły subsydiów przeżywającym trudności sektorom przemysłu, podczas gdy kraje o niskim dochodzie wykorzystują selektywne podwyżki w opłatach granicznych _ - powiedział Zoellick podczas konferencji Światowej Organizacji Handlu (WTO) w Genewie.
_ Ten trend z łatwością może wyrwać się spod kontroli w nadchodzących miesiącach w miarę, jak rośnie bezrobocie i kolejne kraje czują się uprawnione, by odpowiedzieć według zasady oko za oko na politykę innych państw _ - oświadczył szef BŚ ostrzegając, iż jest to "igranie z ogniem".
Kraje rozwijające się, uzależnione od niewielkiej liczby sprzedawanych produktów - takie jak Bangladesz czy Kambodża, gdzie odzież stanowi 75 proc. eksportu - mogą stanąć w obliczu długookresowych trudności gospodarczych wywołanych ograniczeniami nałożonymi na ich produkty - uważa Zoellick.
_ Kiedy znów nastąpi wzrost gospodarczy, protekcjonizm nie pozwoli krajom rozwijającym się skorzystać na wzroście i przedłuży ich trudności _ - przekonywał dodając, że handel jest jednym z wielu filarów, na których zbudowany będzie światowy wzrost.
_ Handel był jednym z pierwszych sektorów zdziesiątkowanych przez kurczącą się konsumpcję w krajach rozwijających się. Będzie też jednym z pierwszych, które się odbudują _- przekonywał Zoellick. _ Kraje obecnie zajmujące pozycje, dzięki którym zyskają na odbudowie handlu, szybciej wyjdą z kryzysu _.
Również szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dominique Strauss-Kahn powiedział w Genewie, że handel światowy może być odbudowany "całkiem szybko" oraz, że pierwszy wzrośnie eksport Stanów Zjednoczonych, który podniesie światowe obroty handlowe.
Jego zdaniem państwa na całym świecie powinny być przygotowane na to, aby skorzystać na ewentualnym wzroście popytu na towary eksportowe. _ Polityka handlowa musi już być wypracowana _ - przekonywał Strauss-Kahn.