Wiedźmy zdominowały inwestorów
Do ostatniej godziny notowań ciągłych WIG20 stabilnie poruszał się 10 pkt powyżej czwartkowego zamknięcia. Ostatnich 60 minut upłynęło pod presją graczy z rynku terminowego.
17.09.2010 16:55
Inwestorzy z rynku terminowego sprzedawali akcje, aby uzyskać najkorzystniejsze dla siebie kursy rozliczeń wrześniowych serii kontraktów, które wygasały właśnie dziś. WIG20 szybko stracił 30 punktów i do końca notowań ciągłych strat nie odrabiał. W takich warunkach trudno mówić o postawie pojedynczych spółek, ponieważ o wyniku notowań decydowały zlecenia koszykowe.
Zatem najlepiej do zmian w końcówce dzisiejszej sesji nie przywiązywać zbyt dużej wagi, pomimo że obroty były najwyższe od 26 maja. Zanotowane dziś obroty były pod tym względem trzecie w historii tegorocznych sesji. Dane o lepszej niż oczekiwano produkcji przemysłowej oczywiście też niczego nie zmieniły w postawie inwestorów.
W Europie nastroje były raczej pesymistyczne - indeksy choć na ogół nieznacznie traciły na wartości. Najmocniej - o 1,5 proc. - spadła wartość indeksu w Madrycie.
Wall Street zaczęła dzień od skromnej zwyżki, ale informacja o nieoczekiwanym spadku indeksu nastrojów konsumentów w USA do najniższego od roku poziomu, zasiały niepokój w sercach inwestorów. Godzinę po rozpoczęciu handlu indeksy krążyły wokół poziomu wczorajszego zamknięcia.
W skali tygodnia WIG20 zyskał 0,6 proc., a obroty przekroczyły 9 mld PLN (dla WIG20). Także w tym przypadku był to jeden z trzech najbardziej aktywnych tygodni handlu na GPW w tym roku i czwarty w całej historii indeksu. Wzrost obrotów w pobliżu rekordowych (z tego roku) wartosci indeksu może wskazywać na dystrybucję akcji.
Euro straciło dzi� 0,4 proc. do dolara, co należy odczytać jako korektę wczesniejszych silnych wzrostów. Złoty naśladował ruch wspólnej waluty i stracił 0,7 proc. do dolara (3,042 PLN), 0,3 proc. do euro (3,962 PLN) i 1,2 proc. do franka (3,015 PLN).
Notowania ropy spadły dziś o 1 proc., złoto podrożało dzis do rekordowych 1283,8 USD za uncję, ale pod koniec dnia przeceniono je o 6,5 USD. Miedź podrożała o 0,3 proc.
Emil Szweda, Open Finance