Większe cięcia stopy rezerwy obowiązkowej mogą pobudzić akcję kredytową - ZBP

27.5.Warszawa (PAP) - Związek Banków Polskich ocenia, że większe
cięcia stopy rezerwy obowiązkowej oraz użycie innych instrumentów
wywołać mogą dynamiczniejszy wzrost akcji...

27.05.2009 | aktual.: 27.05.2009 15:39

27.5.Warszawa (PAP) - Związek Banków Polskich ocenia, że większe cięcia stopy rezerwy obowiązkowej oraz użycie innych instrumentów wywołać mogą dynamiczniejszy wzrost akcji kredytowej sektora - powiedział w środę Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes ZBP.

Związek Banków Polskich podawał marcu szacunek, zgodnie z którym w 2009 roku akcja kredytowa dla podmiotów sektora niefinansowego wzrośnie o 7 proc. do 642 mld zł

"Jeśli tego typu działania, jak obniżanie rezerwy stopy obowiązkowej byłyby bardziej dynamiczne i jeśli użyte byłyby inne instrumenty, jak na przykład gwarancje na emisje bankowych papierów wartościowych, to wówczas możemy liczyć na nieco większy wzrost akcji kredytowej" - powiedział PAP Pietraszkiewicz.

"Dzisiejsza decyzja będzie miała niewielki wpływ, to będzie dodatkowe 3,5 mld zł, które zasili sektor" - dodał.

Rada Polityki Pieniężnej na zakończonym w środę posiedzeniu obniżyła stopę rezerwy obowiązkowej do 3,00 proc. z 3,5 proc. Uchwała ma zastosowanie od 30 czerwca.

"Jest to krok w dobrym kierunku i mam nadzieję, że pierwszy z kolejnych, w wyniku którego do dyspozycji banków pozostanie więcej środków, które można będzie przeznaczyć na akcję kredytową. Oczekiwania sektora bankowego są jednak znacząco większe" - powiedział Pietraszkiewicz.

"Oceniam jednak, że po tej decyzji nieco większa grupa klientów, posiadająca dobre projekty, zdolność kredytową, wraz z tą decyzją i poprawą dostępności do źródeł finansowania będzie mogła liczyć na kredytowanie" - dodał.

Dotychczasowy poziom rezerwy obowiązkowej 3,5 proc. obowiązywał od 31 października 2003 roku.

Bank centralny nakłada na banki obowiązek utrzymywania rezerwy obowiązkowej.

Rezerwa obowiązkowa utrzymywana jest na rachunkach w NBP.

ZBP wielokrotnie zgłaszał postulaty obniżenia rezerwy obowiązkowej. (PAP)

seb/ ana/

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)