Większe prawdopodobieństwo ukształtowania CPI powyżej centralnej ścieżki - projekcja NBP

- W horyzoncie projekcji bilans ryzyk dla PKB jest zrównoważony, natomiast dane, które napłynęły po 26 stycznia zwiększają prawdopodobieństwo ukształtowania się stopy inflacji powyżej centralnej ścieżki - podał NBP.

"Ocenia się, że w horyzoncie projekcji bilans różnorodnych czynników ryzyka jest zrównoważony dla wzrostu PKB, natomiast dane, które napłynęły po 26 stycznia br. zwiększają prawdopodobieństwo ukształtowania się stopy inflacji powyżej ścieżki centralnej projekcji" - napisano.

Z projekcji wynika, że najważniejszymi źródłami niepewności projekcji są otoczenie zewnętrzne, kurs PLN, ceny żywności i energii oraz polityka fiskalna.

"Otoczenie zewnętrzne pozostaje najważniejszym źródłem niepewności projekcji inflacji i PKB. W dalszym ciągu dużą zmiennością cechują się prognozy wzrostu gospodarczego dla krajów rozwiniętych. Trudna do przewidzenia pozostaje reakcja gospodarek tych krajów na nieuniknione wycofywanie się ich rządów i banków centralnych z polityki silnej stymulacji fiskalnej i monetarnej. Ponadto, utrzymują się obawy o skutki rosnącego zadłużenia niektórych krajów strefy euro. Istotnym źródłem niepewności pozostaje kształtowanie się cen surowców rolnych i energetycznych" - napisano.

"Nieuniknionym źródłem niepewności projekcji inflacji i PKB jest przyszłe kształtowanie się kursu złotego. Z jednej strony, wysoki deficyt finansów publicznych oraz możliwość ewentualnego przekroczenia przez dług publiczny kolejnych progów ostrożnościowych stwarza ryzyko osłabienia się kursu złotego, zwłaszcza przy utrzymującej się niepewności na światowych rynkach finansowych. Z drugiej strony, relatywnie wysoki na tle krajów regionu i krajów strefy euro wzrost gospodarczy w Polsce może - w warunkach utrzymującej się nadpłynności na światowych rynkach finansowych - przyciągać napływ inwestycji bezpośrednich i portfelowych z zagranicy, sprzyjając aprecjacji waluty krajowej" - dodano.

W projekcji napisano, że w związku z istotnym wpływem polityki regulacyjnej na kształtowanie się cen energii żywności, podobnie jak w poprzednich rundach prognostycznych pozostaje ona istotnym źródłem niepewności projekcji inflacji.

"Znacząca niepewność związana jest z przyszłą polityką Unii Europejskiej w zakresie ochrony środowiska (w tym stosowania wymogów dotyczących emisji dwutlenku węgla), działaniami regulacyjnymi na rynku żywności oraz przyszłą polityką taryfową URE" - dodano.

W projekcji napisano, że polityka fiskalna pozostaje czynnikiem niepewności dla przyszłej inflacji i PKB, zwłaszcza w długim horyzoncie projekcji.

"Projekcja przygotowywana jest bowiem przy założeniu braku zmian systemowych w polityce fiskalnej, a zatem uwzględnia tylko obowiązujący stan prawny lub, w wyjątkowych przypadkach, jasno sprecyzowane planowane zmiany, które z dużym prawdopodobieństwem przejdą proces legislacyjny. Reakcją rządu na wzrost zadłużenia sektora finansów publicznych mogą być dostosowania zwiększające wpływy i ograniczające wydatki tego sektora w latach 2012-2013. W konsekwencji rośnie prawdopodobieństwo ukształtowania się PKB poniżej ścieżki centralnej, natomiast wpływ zmian polityki fiskalnej na inflację CPI obarczony jest dużą niepewnością, gdyż w zależności od przyjętych rozwiązań może być czynnikiem oddziaływującym w kierunku wyższych bądź niższych cen konsumenta" - napisano. (PAP)

map/ asa/

Źródło artykułu:PAP
finansebankidług

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)