Trwa ładowanie...
d4h6otc

Większość absolwentów śląskich uczelni znajduje pracę

Większość absolwentów największych śląskich uczelni znajduje pracę w trakcie studiów bądź po ich zakończeniu - wynika z raportów akademickich biur karier. Pracują m.in. w branży motoryzacyjnej i finansach; deklarują, że praca jest często zgodna z kierunkiem studiów.
Share
Większość absolwentów śląskich uczelni znajduje pracę
Źródło: © Maridav - Fotolia.com
d4h6otc

Najnowsze raporty akademickich biur karier dotyczą losów absolwentów Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Ekonomicznego i Politechniki Śląskiej. "Dane wskazują na brak trudności ze znalezieniem zatrudnienia, a jednocześnie na dość wysoką stabilność tego zatrudnienia. W momencie badania 85 proc. badanych absolwentów naszej uczelni pracowało na podstawie umowy o pracę, a jedynie niecałe 10 proc. miało tzw. umowy śmieciowe" - powiedziała PAP Agnieszka Dunaj z Biura Karier Uniwersytetu Śląskiego.

W przypadku Politechniki Śląskiej blisko 70 proc. osób znajduje pracę już podczas studiów lub do miesiąca od ich zakończenia. Z danych Uniwersytetu Śląskiego wynika, że pracuje 80 proc. badanych absolwentów tej uczelni, a 4 proc. prowadzi własną działalność gospodarczą. Najwyższy wskaźnik zatrudnienia przedstawił Uniwersytet Ekonomiczny. "Ponad 85 proc. badanych to osoby aktywne zawodowo" - poinformowała uczelnia.

Spora część absolwentów znajduje pracę w regionie. Dunaj podkreśla, że aż 83 proc. firm, które zatrudniły ich absolwentów, ma swoje siedziby w województwie śląskim.

d4h6otc

Zadaniem biur karier jest również zbadanie, czy praca ich absolwentów jest zgodna z ukończonym kierunkiem studiów.

Rzecznik Politechniki Śląskiej Paweł Doś poinformował, że "całkowitą lub częściową zgodność pracy z wykształceniem" zadeklarowało aż 87 proc. absolwentów tej uczelni. W ostatnich dwóch latach pracodawcy najbardziej poszukiwali absolwentów kierunków - informatyka, mechatronika, automatyka i robotyka, inżynieria chemiczna i procesowa, inżynieria środowiska, elektrotechnika, logistyka, matematyka. Osoby te znajdują obecnie zatrudnienie w branżach - informatycznej, architektonicznej i inżynieryjnej, górniczej, budowlanej oraz motoryzacyjnej (m.in. przy produkcji samochodów).

Tendencje dotyczące zgodności kierunku z wykonywaną pracą potwierdzają również badania Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. "Większość absolwentów jest skłonna przyznać, iż podjęta przez nich praca zawodowa jest zgodna z kierunkiem kształcenia. Dotyczy to zarówno absolwentów studiów stacjonarnych, jak i niestacjonarnych, kobiet i mężczyzn" - wyjaśnia uczelnia. Zatrudnienie niezwiązane z wykształceniem podjęło 20 proc. badanych absolwentów Uniwersytetu Ekonomicznego.

W Uniwersytecie Śląskim ponad trzy czwarte badanych absolwentów wskazało, że ich praca jest całkowicie lub częściowo zgodna z ukończonymi studiami. Całkowitą zgodność, jak informuje Dunaj, zadeklarowali absolwenci chemii, informatyki, fizyki medycznej, psychologii, prawa, informacji naukowej i bibliotekoznawstwa. "Oznacza to, że absolwenci tych kierunków w największym stopniu wykorzystują w pracy wiedzę zdobytą podczas studiów" - dodaje Dunaj. Zatrudniani są najczęściej w administracji publicznej oraz w branżach: IT, bankowość i finanse, sprzedaż, prawo.

d4h6otc

Akademickie biura karier od kilku lat śledzą losy absolwentów (ostatnie badanie dotyczy osób, które ukończyły studia w 2012 roku). Biura ponadto na bieżąco monitorują rynek pracy, są w stałym kontakcie z pracodawcami, publikują informacje o ofertach pracy, oferują szkolenia z zakresu rozwoju osobistego. "Zachęcam uczniów do odwiedzania biur karier. Mamy między innymi doradców zawodowych, którzy mogą im pomóc w doborze kierunku studiów" - mówi Dunaj.

Sprawdź oferty pracy w województwie śląskim!

d4h6otc

Podziel się opinią

Share
d4h6otc
d4h6otc