Wielkanoc a koronawirus. W tym roku święta bez wyjazdów i przepychu
Wielkanoc w obliczu pandemii budzi więcej obaw niż pozytywnych emocji. Policja rozpoczęła już wzmożone kontrole na ulicach wszystkich miast Polski. Za nieprzestrzeganie panujących obecnie na terenie państwa obostrzeń można otrzymać mandat do 30 tys. zł. Ponadto z samochodów osobowych powinniśmy jedynie korzystać "w niezbędnych sytuacjach" - jak więc w praktyce wygląda kwestia wyjazdów na czas świąt?
Wielkanoc a koronawirus. W tym roku święta bez wyjazdów i przepychu
Odwiedziny rodziny stanowią niewystarczający powód dla kontrolujących nas policjantów - tłumaczą prawnicy. Polakom zaleca się pozostanie w domach na Wielkanoc i ograniczenie wizyt u bliskich do absolutnego minimum. Każdy kontakt z potencjalnym nosicielem koronawirusa stanowi bowiem poważne zagrożenie dla ich zdrowia i życia. Zapominamy bowiem, że nosicielami wirusa możemy być my sami, nie wiedząc o tym.
Oglądaj: Wakacje kredytowe dla konsumentów i firm. Przedsiębiorcy mogą też liczyć na kredyt obrotowy
Czy w Wielkanoc odwiedzimy całą rodziną kościół? Tylko do niedzieli 12 kwietnia obowiązuje limit pięciu osób - poza księdzem i jego pomocnikami, mogących brać udział w zgromadzeniu kościelnym. Tym samym, o ile rząd nie przedłuży czasu obowiązywania restrykcji, która weszła w życie 11 marca, zgodnie z rozporządzeniem o "kulcie religijnym" i "obrządku religijnym", w mszy będzie mogło uczestniczyć do 50 osób.
Wielkanoc a koronawirus. Polacy zapłacą więcej
Wielkanoc i przygotowania związane ze świętem dla większości Polaków pochłoną od 200 do 500 zł - informuje Santander Consumer Bank. Jak deklaruje 18 proc. badanych, będzie to jedno z największych wyzwań finansowych w ostatnim czasie. W zeszłym roku deklarowało tak 13 proc. ankietowanych.
Jak z kolei wynika z badania Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych, same zakupy na Wielkanoc będą droższe niż przed rokiem. Najbardziej podrożała sól. CASE wskazuje jednocześnie, że z powodu pandemii Polacy ruszyli na zakupy, gromadząc w domach spore zapasy żywności.
Jeden z największych skoków cenowych dotyczy wędliny - 9,1 proc. droższa względem ubiegłego roku. Ponadto więcej zapłacimy za chleb - 4,7 proc., chrzan - 4 proc., a nawet czekoladę - 3,7 proc. Jak wskazuje CASE najbardziej wzrosła cena soli - aż 18,6 proc.
Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie