Wielkopolskie/ Bardzo zły stan powietrza w regionie

Stan powietrza w Wielkopolsce od kilku dni utrzymuje się na bardzo złym poziomie - alarmuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Poznaniu. Najgorsze warunki są w Poznaniu i Kaliszu, ale normy przekroczone są także w Koninie i Pile.

Jak poinformowała PAP w czwartek Danuta Krysiak z WIOŚ przekroczenie poziomu dopuszczalnego dla pyłu PM10 i PM2,5 zostały odnotowane na stacjach w Borówcu, Kaliszu, Koninie, Pile i Poznaniu. Zła jakość powietrza może się utrzymać przez kilka kolejnych dni. Aktualny indeks dla pyłu PM10 w Poznaniu wynosi 147,8 mikrogramów na metr sześc., natomiast w Kaliszu - 215,8 mikrogramów na metr sześc.

"Jest źle, jest bardzo źle już kolejny dzień z rzędu. Wszystko niestety zależy na razie od pogody - jeżeli prognozy się sprawdzą, powinno być trochę lepiej. Liczymy też na to, że może będzie trochę cieplej i ludzie zaczną mniej grzać w domach. Nie wygląda to wszystko jednak optymistycznie" - powiedziała.

Krysiak dodała także, że w dniach, w których normy dla pyłów są przekroczone należy ograniczyć lub zrezygnować ze spacerów i dłuższego przebywania na powietrzu. "Uważać powinny szczególnie osoby starsze i dzieci, osoby z chorobami serca oraz dróg oddechowych, astmatycy i inne grupy szczególnie podatne na negatywne skutki zanieczyszczenia powietrza. Nie zalecana jest także aktywność fizyczna na zewnątrz" - podkreśliła.

Krysiak wskazała również, że aktualnych informacji na temat jakości powietrza można szukać na stronach WIOŚ lub GIOŚ. "Są także specjalne aplikacje, również mobilne, gdzie poziomy pyłów można sprawdzić nawet w telefonach komórkowych" - podała. Jak mówiła, w Poznaniu pojawiły się już także punkty, w których można kupić specjalne maseczki chroniące przed zanieczyszczonym powietrzem.

Według WIOŚ podwyższone normy pyłów w Wielkopolsce mogą się utrzymywać w kolejnych dniach.

Dopuszczalny poziom pyłu PM10 w powietrzu to 50 mikrogramów na metr sześc. w ujęciu dobowym. Indeks jakości powietrza wyszczególnia sześć stopni: przy stężeniu poniżej 20 mikrogramów jakość jest bardzo dobra, między 21 a 60 mikrogramów - dobra, 61-100 mikrogramów - umiarkowana, 101-140 mikrogramów - dostateczna, 141-200 mikrogramów - zła, a powyżej 200 - bardzo zła. Przekroczenie 300 mikrogramów pyłu na m sześc. oznacza alarm smogowy.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)