Trwa ładowanie...
d3iuaxi
d3iuaxi

Wielkopolskie/Zakończyły się negocjacje RPO z Komisją Europejską

Marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak poinformował w czwartek o zakończeniu negocjacji Regionalnego Programu Operacyjnego z Komisją Europejską. Wielkopolska w najbliższych latach ma otrzymać z UE ponad 2,4 mld euro.
Share
d3iuaxi

Ostateczna wersja Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 (WRPO 2014+) w poniedziałek trafi do KE. Według Woźniaka jest szansa, że jeszcze w tym roku dokument zostanie podpisany przez komisarza. Ostatnia faza negocjacji dotyczyła Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS).

"Zamknęliśmy wszystkie elementy negocjacji. 17 listopada KE otrzyma tekst. Po jego sprawdzeniu i oficjalnym transferze gotowego dokumentu do systemu informatycznego, Komisja przedstawi go do zatwierdzenia komisarzowi. Zatwierdzenie WRPO nastąpi najprawdopodobniej jeszcze w tym roku, pod koniec grudnia" - powiedział Woźniak na konferencji prasowej.

Woźniak podkreślił, że Wielkopolska znalazła się w gronie siedmiu województw, które uczestniczyły w tzw. szybkiej ścieżce negocjacji brukselskich. "Pozostałe województwa będą kontynuować negocjacje w innym trybie" - powiedział.

d3iuaxi

Marszałek poinformował, że wśród priorytetów, na które w programie przeznaczono najwięcej pieniędzy, są: wsparcie przedsiębiorczości, badań i rozwoju oraz transferu innowacji (467,9 mln euro), rozwój transportu (414 mln euro), oraz nakłady na energię, zmierzające do zmniejszenia emisyjności gospodarki (353,5 mln euro).

"W procesie negocjacji było kilka spornych pól. Najwięcej uwagi KE przykładała do kwestii badań i rozwoju, tego jak w tym zakresie zostaną zapisane procedury. Zwrócono uwagę, by w tej perspektywie nie wspierać np. instytucji otoczenia biznesu w taki sposób, który nie będzie się przekładał na określone efekty, by nie wspierać klastrów w zakresie ich podstawowej działalności" - powiedział marszałek.

"W poprzedniej perspektywie mieliśmy trochę większą swobodę, jeśli chodzi o zakres wykorzystania funduszy, w tej chwili są wyraźnie sprecyzowane +szufladki+, w których te pieniądze mogą być wydatkowane i (jest sprecyzowany) sposób ich wydatkowania" - dodał.

Woźniak przyznał, że spór z KE dotyczył też podziału funduszy na ochronę środowiska.

d3iuaxi

"My proponowaliśmy, by 75 proc. szło na gospodarkę ściekową, a 25 proc. na gospodarkę odpadami. Komisja uważała, że proporcja powinna być odwrotna. Pokazaliśmy, jakiego rodzaju inwestycje zostały w Wielkopolsce zrealizowane, wskazaliśmy, że na gospodarkę ściekową wciąż potrzebujemy pieniędzy - nasze wyjaśnienia zostały przez KE przyjęte" - wyjaśnił marszałek.

Jak dodał, z aprobatą przyjęte zostały propozycje Wielkopolski odnośnie wydawania środków na transport. "Kładziemy duży akcent na transport zbiorowy, na kolej. Niskoemisyjne środki transportu są promowane w Europie. Nie był za to negocjowany wskaźnik 15 proc. alokacji na drogi lokalne" - podał marszałek.

Jako sukces w negocjacjach z UE marszałek Woźniak wymienił sprawę współfinansowania z unijnych pieniędzy Szpitala Matki i Dziecka w Poznaniu. Budowa szpitala jest zapisana w WRPO jako jeden z dwóch tzw. projektów dużych i ma kosztować ok. 300 mln zł.

"Udało na się doprowadzić do tego, że projekt budowy szpitala jest już w tekście do zatwierdzenia przez KE. To nam daje przepustkę, by się starać o umieszczenie tego projektu na mapie potrzeb inwestycyjnych w zakresie opieki zdrowotnej w Polsce" - powiedział.

d3iuaxi

KE wcześniej odrzucała możliwość realizacji nowych inwestycji w służbie zdrowia. Jako drugi projekt duży samorząd wpisał do WRPO modernizację linii kolejowej Poznań-Piła.

Głównym celem WRPO 2014+ jest poprawa konkurencyjności i spójności województwa. Jesienią ub. roku wstępny projekt programu został poddany konsultacjom społecznym. Wiosną br. projekt dokumentu został przesłany do Brukseli.

Wielkopolska otrzyma z Unii Europejskiej na WRPO 2014+ łącznie ponad 2,4 mld euro. Ponad 70 proc. tej kwoty będzie pochodziło z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a pozostała część z Europejskiego Funduszu Społecznego.

d3iuaxi

Podziel się opinią

Share
d3iuaxi
d3iuaxi