Trwa ładowanie...
dv2p5n6

Wierzyciele PBG po realizacji układu będą mieli około 75 proc. akcji spółki

07.07. Warszawa (PAP) - Ze zaktualizowanych propozycji układowych przedstawionych w piątek przez PBG wynika, że w wyniku realizacji układu obecni wierzyciele poprzez zamianę...

dv2p5n6
dv2p5n6

07.07. Warszawa (PAP) - Ze zaktualizowanych propozycji układowych przedstawionych w piątek przez PBG wynika, że w wyniku realizacji układu obecni wierzyciele poprzez zamianę wierzytelności na akcje mieliby około 75 proc. akcji spółki. Znaczącym akcjonariuszem nadal byłby Jerzy Wiśniewski z ponad 20 proc. udziałem - wynika z propozycji układowych do których dotarła PAP.

PBG w prezentacji dla wierzycieli podaje, że od czasu przekazania pierwotnej wersji termsheet zmianie uległa część kluczowych założeń m.in. zmniejszeniu uległa wartość dostępnych przepływów pieniężnych z 1,15 mld zł do 860 mln zł, a postęp w rozmowach z partnerami chińskimi pozwala zmniejszyć zapotrzebowanie na gwarancje z 600 mln zł do 250 mln zł. Na podstawie rozmów z wierzycielami zwiększeniu uległ też ich udział w spółce.

PBG podało, że zaktualizowana propozycja z perspektywy biznesowej pozostaje bez zmian w zakresie zbycia aktywów i aktywnego zarządzania procesem minimalizacji istniejących roszczeń, a jednocześnie jest nowa, gdyż pozwala spółce zachować zdolność kredytową, dzięki czemu m.in. zmniejsza się uzależnienie od poziomu dywidend z Rafako.

Na liście wierzytelności przekazanej niedawno przez nadzorcę sądowego znalazły się zobowiązania warte 2,8 mld zł.

dv2p5n6

Według propozycji przedstawionych przez PBG obecni wierzyciele w wyniku konwersji wierzytelności na akcje posiadaliby łącznie około 75 proc. akcji spółki.

PBG proponuje zamianę na akcje 535 mln zł. Kwota 496 mln zł wierzytelności miałaby być spłacona w ratach do końca marca 2019, a kwota 400 mln zł częściowo w ratach do końca marca 2019, a częściowo na koniec 2019 r.

Z propozycji wynika, że wierzyciele finansowi nie dający nowego finansowania zaspokojeni byliby w 50 proc., a biorący udział w nowym finansowaniu w 75 proc. Mali wierzyciele otrzymaliby 100 proc. swoich wierzytelności, a partnerzy w trwających projektach 50 proc. PBG napisało w prezentacji, że jest w trakcie rozmów z wybranymi partnerami biznesowymi w celu zapewnienia możliwości szybkiego wyjścia tym z wierzycieli, którzy będą zainteresowani pełną monetyzacją swoich akcji tuż po zawarciu układu.

W wyniku planowanej zamiany akcji uprzywilejowanych na zwykłe oraz konwersji wierzytelności na akcje udział Jerzego Wiśniewskiego w spółce ma spaść do 0,5 proc., a pozostałych obecnych akcjonariuszy do 1,5 proc. W wyniku konwersji pożyczki udzielonej przez Wiśniewskiego na rzecz PBG, na takich samych warunkach jak konwersja długu innych wierzycieli, jego udział wzrośnie o 4,2 pp. Wiśniewskiemu ma też zostać przydzielone około 18,8 proc. akcji spółki w zamian za zaangażowanie w przeprowadzenie PBG przez restrukturyzację.

dv2p5n6

Zgodnie ze zaktualizowanymi propozycjami prezes PBG miałby być mianowany przez Wiśniewskiego z listy kandydatów przedstawionych przez renomowaną firmę rekrutacyjną, na podstawie uzgodnień z wierzycielami. Pozostali członkowie zarządu byliby proponowani przez Wiśniewskiego, ale ich kandydatury będą podlegały zatwierdzeniu przez wierzycieli. Wiśniewski miałby powoływać jednego członka rady nadzorczej, który byłby przewodniczącym. Miałby też prawo brać udział w głosowaniu nad powoływaniem pozostałych członków. (PAP)

gsu/ dan/

dv2p5n6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dv2p5n6