WIG20 oddaje część tego-tygodniowych wzrostów

Środowa sesja rozpoczęła się od lekkich spadków na WIG20. Na początku notowań kurs indeksu głównego osiągnął poziom zamknięcia z poprzedniej sesji a nawet go przewyższył.

31.12.2009 | aktual.: 31.12.2009 09:33

Po takim początku mogło wydawać się, że zwyżki z dni poprzednich będą kontynuowane. Jednak już po godzinie handlu indeks blue chipów zaczął tracić na wartości, podobnie zresztą jak i inne indeksy zachodnioeuropejskie. Nie były to jakieś gwałtowne przeceny, panował raczej marazm i wykresy w wolnym tempie osuwały się. Nastroje na światowych rynkach akcji wyznaczał umacniający się od wtorkowego wieczoru dolar. Tak wyglądała sytuacja do późnego popołudnia. O 15:45 zostały opublikowane pozytywne dane dotyczące amerykańskiej gospodarki. Indeks Chicago PMI osiągnął poziom 60 pkt., podczas gdy prognozy wynosiły 55,2 pkt. Korzystne wiadomości zza oceanu nie zmieniły obrazu rynku i ostatecznie kurs WIG20 zamknął się na poziomie 2396,5 pkt., co daje 0,8% spadek. Obroty były niskie i osiągnęły poziom 877 mln PLN. Spośród blue chipów negatywnie wyróżniały się akcje spółek surowcowych: KGHM -1%, PKNORLEN -1.3% oraz LOTOS -2.4%. Najwięcej na wartości straciły walory banku BZWBK (-3,03 %). Poza indeksem dużych spółek warto
odnotować zachowanie akcji MOSTOSTAL WARSZAWA. Po ogłoszeniu przez Miasto Wrocław, rozwiązania umowy o budowę stadionu na EURO2012, akcje spółki zaczęły gwałtownie tanieć osiągając nawet 7% spadek wartości i zamykając dzień 3,3% na minusie.

Obraz
© Wykres indeksu WIG

Środa na warszawskim parkiecie przyniosła niewielki spadki. Indeks szerokiego rynku zamknął się na poziomie 40 094 pkt wyznaczając w ten sposób niewielką czarną świecę, umiejscowioną w obrębie poprzedniej. Analizując obraz techniczny rynku po wczorajszej sesji, większość wahań wpisała się w dni poprzednie. WIG nadal oscyluje wokół linii wsparcia w postaci długoterminowej linii kanału wzrostowego. Aktualnie poziom ten wypada na 40 040 pkt, z każdym dniem zmuszając inwestorów do niewielkich zakupów. Sytuacja najprawdopodobniej rozwiąże się po Nowym Roku, kiedy to na giełdę wróci większy kapitał. Wskaźnikowo, 0,5% spadek indeksu niewiele zmienił. RSI nadal przebywa w strefie neutralnej, natomiast brak zdecydowania podtrzymuje ADX, notujący od kilku sesji poziomy 8 pkt. Dzisiejsza, skrócona sesja raczej nie zmieni obrazu rynku, wobec czego pozostaje obserwować zachowanie kursu, głównie w relacji do istotnego wsparcia.

BM Banku BPH

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)