Trwa ładowanie...

Wilk w centrum polskiego miasta. "Zdrowy samiec z ładną sierścią"

W centrum Olsztynka na Mazurach widziano wilka. Według ekspertów był to młody samiec. Urzędnicy i eksperci uspokajają mieszkańców, ale zalecają pewną ostrożność. Wilki na Warmii i Mazurach nie są niczym nowym, ale w ostatnim czasie podchodzą coraz bliżej miast.

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.
Wilk spacerował po Olsztynku Wilk spacerował po Olsztynku Źródło: East News, fot: Adrian Slazok/REPORTER
dpyy97t
dpyy97t

W centrum Olsztynka, siedmiotysięcznego miasta niedaleko Olsztyna, zaobserwowano wilka. Zwierzę zostało nagrane z auta przez jednego z mieszkańców. Wojciech Piotrowski z Centrum Zarządzania Kryzysowego w Olsztynku potwierdziła w rozmowie z TVP Olsztyn, że zwierzę zaobserwowane przez mieszkańca to wilk.

To wilk samiec, w dobrej kondycji – komentuje Piotrowski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Propoganda sukcesu i księgowe sztuczki". Potrzebny jest skokowy wzrost wydatków na ochronę zdrowia

"Wyborcza Olsztyn" wysłał wideo i zdjęcie do Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" z prośbą o komentarz.

dpyy97t

- Potwierdzam, że na filmiku i zdjęciach jest wilk. Jest mocno zdezorientowany — informuje "Wyborczą Olsztyn" prof. Sabina Nowak, prezes Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" z Uniwersytetu Warszawskiego. Profesor dodał: - Wilk jest dorosły, w dobrej kondycji, z ładną zimową sierścią, może być to osobnik podczas dyspersji.

Wilki w trakcie dyspersji

Jak wyjaśnia olsztyńska "Wyborcza", dyspersja to długodystansowa wędrówka wilka po opuszczeniu grupy rodzinnej, w celu znalezienia własnego terytorium i niespokrewnionego partnera. W grupie rodzinnej nie ma szans na rozród, bo są tam tylko jego rodzice i rodzeństwo.

Urzędnicy i eksperci uspokajają mieszkańców, którzy są mocno zdezorientowani, bo to dość nietypowy widok w polskim mieście. Ostatni przypadek zagryzienia człowieka na terenie Polski przez wilka miał miejsce od czasów II wojny światowej.

Nie oznacza to, że do nie należy brać pod uwagę możliwości spotkania z tymi chronionymi drapieżnikami. Bo taka oczywiście istnieje.

dpyy97t

Urząd uspokaja, ale daje wytyczne

Urząd w Olsztynku zaleca mieszkańcom, by zachowali ostrożność i przestrzegali podstawowych zasad bezpieczeństwa. W kontekście odpowiedniej opieki nad psami sugeruje się unikanie konfrontacji między wilkami a psami oraz unikanie swobodnego wypuszczania psów zarówno w lesie, jak i na obszarach zabudowanych.

Urząd zaleca się przestrzeganie zakazu swobodnego wypuszczania psów, a właściciele psów powinni zapewnić swoim pupilom właściwą opiekę i warunki bytowania.

Dodatkowo urząd apeluje o zabezpieczanie pojemników na odpady, ponieważ odpady spożywcze mogą przyciągać wilki i skłaniać je do odwiedzania obszarów zamieszkałych przez ludzi.

dpyy97t

Państwo płaci za wilki

Faktem jest, że choć wilki nie atakują ludzi, to zdarzają się zagryzienia zwierząt gospodarskich. W 2022 roku suma odszkodowań wypłaconych na Warmii i Mazurach w związku ze szkodami spowodowanymi przez wilki wyniosła 433 tys. zł i dotyczyła głównie wschodniej części regionu – pisał PAP na początku tego roku.

Skarb Państwa odpowiada za szkody powodowane przez kilka gatunków zwierząt, w tym wilka. Taką szkodę należy zgłosić niezwłocznie – nie później niż w ciągu 2 dni roboczych – do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Zgłoszenie można dokonać telefonicznie. W ciągu 7 dni od zgłoszenia szkody pojawi się nasz pracownik w celu oszacowania szkody i oceny sytuacji — komentowała ataki wilków na zwierzęta gospodarskie zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie Aleksandra Krzysztoń-Rzodkiewicz w Radiu Olsztyn.

W tym roku wilki widziane były nie tylko w Olsztynku, ale także już na terenie Olsztyna, a dokładniej w Lesie Miejskim. Wilki zostały objęte ochroną w części Polski w 1995 roku, a od 1998 są chronione w całym kraju.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dpyy97t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpyy97t