WIRON za WIBOR. Jest szansa na niższe raty kredytu?
Zamiana wskaźnika WIBOR na WIRON prawdopodobnie spowoduje jedynie nieznaczne obniżenie oprocentowania kredytów - oceniają eksperci.
Proces zastępowania WIBOR-u przez WIRON ma zakończyć się 1 stycznia 2025 r., a w wypadku tych kredytów, które zostały udzielone wcześniej i powiązane są z WIBOR-em, powinna nastąpić zamiana tych wskaźników.
Serwis prawo.pl przypomina, że WIBOR to wskaźnik referencyjny przy ustalaniu wysokości oprocentowania kredytów hipotecznych, gotówkowych i innych. Przy jego ustalaniu brane są pod uwagę transakcje międzybankowe oraz opinie analityków. Natomiast WIRON oparty jest wyłącznie na transakcjach jednodniowych (overnight), które są zawierane między bankami a instytucjami finansowymi.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Mgła covidowa" powodem niespłacenia pożyczki. Co jeszcze wymyślają dłużnicy?
Krytycy WIBOR-u zwracają uwagę na to, że na polskim rynku bankowym jego wysokość opiera się na nieweryfikowalnej fikcji, banki bowiem jedynie deklarują, za ile byłyby w stanie pożyczyć wzajemnie pieniądze.
Prawo.pl, powołując się na ekspertów, zaznacza, że stosowanie WIRON-u nie spowoduje znacznej zmiany na korzyść u osób, które spłacają kredyty lub je zamierzają zaciągnąć. Tego zdania jest również premier Mateusz Morawiecki.
- Dla mnie to nie jest punkt zwrotny, to jest jeden z elementów całego rynku finansowego i to dalece nie najważniejszy. Dużo ważniejsze są wakacje kredytowe i wszystkie działania, które mają służyć do realnego zwiększenia możliwości obsługi kredytów, różnych kredytów przez obywateli - mówił premier podczas konferencji w ubiegły wtorek.
Przytaczany przez prawo.pl Hubert Gąsiński, ekspert Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie, podkreśla, że celem zamiany wskaźników jest dostosowanie rynku polskiego do trendów międzynarodowych, nie zaś zmiana kosztów kredytów. Również jego zdaniem nie będzie to do końca aż tak korzystne dla kredytobiorców. WIRON będzie jednak z pewnością niższy o kilka punktów procentowych w porównaniu z WIBOR-em, co oznacza stopniowe obniżanie rat.
Klienci banków będą informowani o zmianie wskaźnika
Błażej Wajszczuk, dyrektor Departamentu Skarbu w Banku BNP Paribas, wyjaśnia w rozmowie z prawo.pl, że proces zamiany WIBOR-u na WIRON nie będzie wymagał wizyty klienta w banku.
- Oczywiście, klienci będą odpowiednio poinformowani o zmianie wskaźnika referencyjnego, czyli na jakiej podstawie prawnej nastąpiła zmiana, itp. Jednak nie będzie to wymagać ich zaangażowania. Sam proces będzie ewolucyjny - mówi i zaznacza, że dla nowych kredytów niezmiennym punktem odniesienia pozostają stopy procentowe NBP, czyli stopa wolna od ryzyka.
Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj