Wisienki na torcie zabrakło
Wczorajsze zachowanie naszego rynku, na którym byki stosunkowo małym nakładem środków wyprowadziły WIG 20 na idealną pozycję do ataku na lokalny szczyt zapowiadało dobry koniec tygodnia w Warszawie.
25.10.2013 17:45
Sytuację skomplikował dosyć silny spadek na giełdach azjatyckich. W tej sytuacji nie było sensu marnować amunicji od początku sesji i WIG20 rozpoczął dzień od korekty. Nerwowych reakcji sprzedających nie było widać, a więc można było oczekiwać rutynowego schematu polegającego na przeczekaniu słabszego nastroju i podciągnięciu rynku w drugiej fazie sesji. Reakcja innych parkietów europejskich oraz rynku walutowego była dosyć spokojna, tak więc szansa na realizację powyższego scenariusza wydawała się spora. W dalszej fazie sesji WIG 20 spokojnie odrabiał straty, aby przed danymi z USA o godzinie 14.30 wyjść niemal na zero. Dane miały niejednoznaczną wymowę, co nie przeszkodziło w pozytywnym otwarciu na Wall Street, ale o dziwo warszawskie byki nie wykorzystały okazji i WIG20 znowu zaczął się leniwie osuwać. Do końca sesji nie udało się wyjść na zieloną stronę rynku, a ostatecznie WIG20 zamknął się na poziomie 2537.62 pkt, a więc o 0.54% niżej niż wczoraj. Obroty na całym rynku nadal utrzymują się na
przyzwoitych poziomach i osiągnęły dzisiaj wartość 956 mln zł. Szerokość rynku potwierdza dominujący optymizm, ponieważ spółki których kursy wzrosły przeważały nad tracącymi na wartości (210/152).
Biorąc pod uwagę, iż niemal cała sesja przebiegała pod znakiem lekkiej przeceny możemy mówić o dobrym zachowaniu blue chipów nawet w przypadku symbolicznych zwyżek. Numerem jeden okazały się walory BZWBK (+1.46%), poza tą spółką zyskały na wartości akcje Asseco Polska (+1.22%), Bogdanki (+0.82%), BRE (+0.87%), GTC (+1.12%), PKO BP (+1.11%) i TPSA (+0.92%). Fatalną sesję zaliczyli akcjonariusze Kernela, którego kurs zawalił się po słabym wyniku kwartalnym (-14.73%). Nie zachwycały także KGHM (-1.14%), Tauron (-2.61%), Synthos (-2.28%), Lotos (-2.05%), Handlowy (-2.71%) i PKN (-2.69%). Na szerokim rynku inwestycyjne podniecenie było zdecydowanie bardziej widoczne. Sporo spółek cechujących się przyzwoitym obrotem kontynuowało rajdy na północ. Należały do nich np. Rovese (+11.63%), LC Corp (+9.09%), Duon (+4.71%), Komputronik (6.44%), Mostostal Zabrze (+6.75%) czy Wielton (+6.41%).
Dzisiejsza sesja rozczarowała chyba tylko dlatego, iż nie zakończyliśmy wzrostem kolejnego udanego tygodnia i stąd tytuł komentarza. Niemniej tydzień po raz kolejny należał do byków, co przyznam szczerze, trochę jednak zaskakuje. Oczywiście zawdzięczamy to przede wszystkim poniedziałkowej sesji, a reszta to głównie strach przed sprzedawaniem akcji, które chyba jednak w wielu przypadkach wydają się krótkoterminowo ewidentnie przewartościowane, a sektor bankowy jest najbardziej jaskrawym przykładem tego zjawiska. Nasuwa się oczywisty wniosek, iż nadal mocne zachowanie GPW zawdzięczamy już raczej psychologii (sentymentowi) i napływowi kapitału do funduszy, niż przyczynom fundamentalnym. Klimat powszechnego optymizmu zwykle nie ulatuje z parkietu raptownie i niespodziewanie, a więc do korekty potrzebny jest katalizator, który skłoni część posiadaczy akcji do realizacji zysków. Co nim będzie i kiedy to nastąpi są pytaniami za spore pieniądze. Osobiście uważam, iż ten moment jest już raczej bliższy niż dalszy.
Pojawienie się korekty technicznej na GPW byłoby także zdrowe dla stabilnego trendu wzrostowego, ponieważ pozwoliłaby ona zrealizować zyski inwestorom krótkoterminowym, a jednocześnie wejść na rynek świeżemu kapitałowi czekającemu na chociaż niewielką przecenę. Reasumując, uważam, iż osiągnięcie przez WIG 20 rzutem na taśmę strefy 2580-2600 pkt jest ciągle wielce prawdopodobne, ale jednak wyraźnie przeważałbym scenariusz korekcyjny dla GPW w najbliższym czasie.
Sławomir Koźlarek
makler DM BZ WBK S.A.
| Źródłem danych są GPW, PAP, Reuters, GUS, NBP, DM BZ WBK S.A., prasa finansowa i internetowe serwisy finansowo-ekonomiczne. Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autorów i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |