Trwa ładowanie...
papież

Wizerunek papieża zniknie z watykańskiego euro. W zamian herb Franciszka

Watykańskie euro na narodowym rewersie od początku miało podobiznę papieża. Od tego roku będzie jednak inaczej: zamiast wizerunku papieża na narodowym rewersie umieszczony zostanie herb Franciszka.

Share
Wizerunek papieża zniknie z watykańskiego euro. W zamian herb Franciszka
Fot: Europejski Bank Centralny
d28006f

Na watykańskich monetach euro nie będzie od tego roku umieszczany wizerunek papieża. Państwo Watykańskie wprawdzie nie jest członkiem Unii Europejskiej, ale od początku należy do strefy wspólnej europejskiej waluty i ma prawo bić jej własną wersję.

Watykańskie euro na narodowym rewersie od początku miało podobiznę papieża. W 2000 roku próbował to udaremnić socjalistyczny rząd Francji. Premier Lionel Jospin uważał, że na wspólnej europejskiej walucie nie powinno być symboli religijnych, a za taki uważał również wizerunek głowy Kościoła.

Mimo tych działań na pierwszych watykańskich euro, które weszły do obiegu na początku 2001 roku, znalazł się portret Jana Pawła II. Na watykańskich euro pojawiały się podobizny Benedykta XVI i Franciszka. Seria monet z obecnym papieżem jest zarazem pierwszą, na której są różne wizerunki papieża. Wszystkie awersy monet watykańskich noszą ponadto inskrypcję "Citta del Vaticano" i dwanaście gwiazd Europy.

Od tego roku będzie jednak inaczej: zamiast wizerunku papieża na narodowym rewersie umieszczony zostanie herb Franciszka.

d28006f

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28006f
d28006f