Wkrótce prywatyzacja części PKP Intercity

Minister infrastruktury Cezary Grabarczyk powiedział w czwartek, że w przyszłym roku zostanie sprywatyzowana część PKP Intercity. To już kolejne przesunięcie daty prywatyzacji drugiego co do wielkości polskiego kolejowego przewoźnika pasażerskiego.

Wkrótce prywatyzacja części PKP Intercity
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

We wrześniu 2008 r. Grabarczyk mówił, że upublicznienie akcji PKP Intercity powinno nastąpić w 2009 roku, a PKP Cargo w 2010 lub 2011 r.

W styczniu br. wiceminister infrastruktury Juliusz Engelhardt powiedział w Sejmie, że "rząd w żaden sposób nie wycofał się z planów prywatyzacji spółki PKP Intercity, wręcz przeciwnie, prywatyzacja spółki jest przewidywana na koniec 2010 r.".

W lutym 2008 r. został wybrany dla PKP Intercity doradca inwestycyjny - konsorcjum PricewaterhouseCoopers Polska oraz ING Securities. Doradca pracuje w spółce od marca 2008 r. Ogłaszając wybór doradcy prywatyzacyjnego, PKP SA informowało, że wykonanie analiz przedprywatyzacyjnych potrwa do czerwca 2008 roku.

Analityk rynku transportowego Adrian Furgalski w rozmowie z PAP nie zdziwił się przesunięciem terminu prywatyzacji spółki. - Już na początku tego roku było wiadomo, że podawanie jakichkolwiek tegorocznych terminów jest nierealne - wyjaśnił. Dodał, że spółka jest w trudnej sytuacji i zanim zostanie sprywatyzowana, powinno dokończyć się w niej restrukturyzację.

- Po przekazaniu PKP Intercity Oddziału Przewozów Międzywojewódzkich z Przewozów Regionalnych, wraz z taborem, spółka bardzo urosła. Teraz ma za dużo taboru, którego znaczna część domaga się natychmiastowego remontu, są przerosty zatrudnienia. Żeby spółkę prywatyzować, trzeba wiedzieć po co, a nie sprzedawać, aby tylko sprzedać. Można liczyć na zastrzyk gotówki od inwestora, żeby przewoźnik mógł konkurować na trasach europejskich. Ale najpierw musi się uporać ze swoimi problemami - powiedział Furgalski.

Poza PKP Intercity doradcy prywatyzacyjni działają także w innych spółkach Grupy PKP, np. w PKP Cargo, PKP Energetyka, Bombardier Transportation (ZWUS) Polska, Przedsiębiorstwie Napraw Infrastruktury, w Kolejowym Szpitalu Uzdrowiskowym w Ciechocinku i w Polskich Kolejach Linowych.

Źródło artykułu:PAP
prywatyzacjapkpkolej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)