Trwa ładowanie...
d1cq5m2

Włochy dostarczyły 19,5 mln litrów wina do Polski za 47,6 mln euro w 2016 r.

Warszawa, 02.02.2017 (ISBnews) - Producenci z Włoch dostarczyli do Polski 19,46 mln litrów wina w różnych rodzajach (wobec 15,76 mln l w 2015 r.) za kwotę 47,64 mln euro w 2016 r. (39,14 mln euro rok wcześniej). Plasuje to Włochy na pierwszym miejscu wśród eksporterów wina do naszego kraju, podała Sekcja Promocji Handlu Ambasady Włoskiej.

Share
d1cq5m2

"Włochy to nie tylko największy na świecie producent i eksporter wina na świecie pod względem ilości. Kraj ten plasuje się także na pierwszym miejscu w Polsce pod względem ilości i wartości dostarczanego tu tego napoju. Pod względem wartości eksportowanego do Polski wina, Włochy plasują się na pierwszym miejscu. W 2016 roku producenci z Italii dostarczyli tu aż 19,4 mln litrów wina w różnych rodzajach - od wytrawnych po słodkie - za 47,6 mln euro" - czytamy w komunikacie.

Do osiągnięcia takiego wyniku przyczyniła się także rosnąca w ostatnich latach popularność win musujących, głównie Prosecco dostępnego już niemal w każdym polskim sklepie z alkoholem. W 2016 roku włoskie firmy sprzedały do Polski prawie 5 mln litrów musującego wina za blisko 19 mln euro, podano również.

"Niezmiennie, i to od dłuższego czasu, wina z naszego kraju są w Polsce najchętniej kupowanymi. Składa się na to korzystna relacja jakości do ceny, a także szczególna sympatia, jaką cieszy się niemal wszystko, co włoskie" - powiedział dyrektor Agencji Promocji i Internacjonalizacji Przedsiębiorstw Włoskich, Sekcji Promocji Handlu Ambasady Włoskiej, organizatora Borsa Vini Italiani 2017 Antonino Mafodda, cytowany w komunikacie.

d1cq5m2

Następne miejsca wśród eksporterów wina do Polski zajmują Stany Zjednoczone i Francja. W kategorii win butelkowanych Włochy zajmują zaś drugie miejsce - z ilością 12,8 mln litrów (27,1 mln euro) - tuż za Stanami Zjednoczonymi, ale przed Francją i Hiszpanią. Wśród win jakościowych niesłabnącą popularnością cieszą się wina czerwone. Polscy konsumenci w ostatnich latach najczęściej wybierają pochodzące z Apulii Primitivo, choć cały czas, zwłaszcza przy specjalnych okazjach, kupują uchodzące za prestiżowe toskańskie Chianti czy piemonckie Barolo, podkreślono w informacji.

"Włochy to - według danych za ubiegły rok - największy producent i eksporter wina na świecie pod względem ilości. Zeszłoroczna produkcja tego kraju to 48,8 mln hektolitrów, zaś wielkość eksportu to 20 mln hektolitrów za 5,4 mld euro. Na drugim miejscu plasuje się Francja, która wytworzyła około 42 mln hektolitrów. Tuż za nią znalazła się Hiszpania z niecałymi 38 mln hektolitrów" - podano również.

(ISBnews)

d1cq5m2

Podziel się opinią

Share
d1cq5m2
d1cq5m2