Włochy przyjęły kolejne środki oszczędnościowe
Włoski parlament przyjął we wtorek dekret w sprawie "przeglądu wydatków" publicznych, który pozwoli zaoszczędzić w ciągu 3 lat ponad 26 mld euro i uniknąć wzrostu VAT-u w październiku. Cięcia dotyczą głównie opieki zdrowotnej i administracji publicznej.
Za dekretem głosowało 371 parlamentarzystów, przeciw było 86, a 22 wstrzymało się od głosu.
Pozwoli on uniknąć wzrostu VAT-u w październiku o dwa punkty procentowe, z obecnych 21 proc. do 23 proc.
Na posiedzeniu rady ministrów w nocy z niedzieli na poniedziałek premier Mario Monti mówił, że przyjęcie dekretu umożliwi zaoszczędzenie "4,5 mld w 2012 roku, 10,5 mld w 2013 roku i 11 mld w 2014 roku".
W zakresie ochrony zdrowia plan przewiduje zmniejszenie do listopada liczby łóżek w szpitalach regionalnych, zmniejszenie wynagrodzenia lekarzy i nowe wytyczne dla aptek.
"Przegląd wydatków" otwiera również drogę do zmniejszenia rozmiaru administracji publicznej - o 20 procent na stanowiskach kierowniczych i o 10 proc. na stanowiskach niekierowniczych - oraz obejmuje program oszczędności w ministerstwach, który pozwoli zaoszczędzić do 2015 roku 4,7 mld euro.
Rząd Montiego podjął też walkę z marnotrawstwem środków publicznych. O 50 proc. mają zmaleć wydatki związane z samochodami służbowymi, a dofinansowanie posiłków dla urzędników nie będzie mogło przekroczyć 7 euro.
Oprócz tego rząd zredukuje już w tym roku finansowanie regionów, a także zmniejszy liczbę prowincji.
Pozwoli to uniknąć przez co najmniej rok podniesienia VAT-u; jego zwiększenie, jak ocenia rząd, pogłębiłoby recesję.
Seria reform i środków oszczędnościowych wprowadzanych od objęcia przez Montiego w listopadzie stanowiska premiera wywołała liczne głosy krytyki. M.in. przewodniczący związku włoskich prowincji Giuseppe Castiglione 23 lipca ocenił, że cięcia budżetowe mogą doprowadzić do tego, że w regionach zabraknie środków na otwarcie szkół po wakacjach. (PAP)
klm/ mc/