Włocławska strefa ekonomiczna spodziewa się trzech inwestorów
Trzech inwestorów spodziewają się pozyskać do specjalnej strefy ekonomicznej władze Włocławka (woj. kujawsko-pomorskie). Decyzją rządu na terenie tego miasta od 1 stycznia działać będzie podstrefa Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Jak poinformował w piątek wiceprezydent Włocławka Jacek Kuźniewicz, podstrefa obejmie tereny położone w bezpośrednim sąsiedztwie największej firmy w mieście - zakładów Anwil SA. W 2015 roku na terenie podstrefy ruszy produkcja innowacyjnej krzemionki.
- We Włocławku powstanie nowy zakład spółki Rhodia Polyamide Polska, w którym będzie produkowana innowacyjna krzemionka. Wykorzystywana jest ona w przemyśle motoryzacyjnym, głównie do produkcji ekologicznych opon - powiedział Kuźniewicz.
Wartość spodziewanej inwestycji szacowana jest na 309 mln zł. Pracę przy wyrobie krzemionki znajdzie co najmniej 50 osób, a produkcja ma ruszyć pod koniec 2015 roku.
Rhodia powstała w Polsce w 1998 r. w ramach inwestycji Grupy w ZWCH Stilon SA. Od 2007 firma zajmuje się wyłącznie produkcją granulatów konstrukcyjnych.
Według informacji, jakimi dysponują władze Włocławka, na decyzje o utworzeniu podstrefy w tym mieście czekało jeszcze dwóch innych inwestorów, którzy chcą ulokować tu swoje fabryki. Funkcjonująca już we Włocławku Indorama (producent granulatu PET) planuje budowę kolejnego ciągu technologicznego i chce rozszerzyć swoją działalność; nowy zakład zamierza zbudować WIKA Polska (producent aparatury kontrolno-pomiarowej), która utworzyłaby tu około 300 nowych miejsc pracy.
Dzięki podjętej w czwartek przez rząd decyzji, w granice Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej od 1 stycznia zostanie włączonych 57,39 ha gruntów w Malborku, Świeciu, Rypinie, Gdyni i we Włocławku. Rozszerzenie granic strefy pozwoli utworzyć w ciągu kilku najbliższych lat 1226 nowych miejsc pracy w samej strefie i ok. 245 w jej otoczeniu.