Trwa ładowanie...
dln563a

Włosi unikają transportu publicznego

Włosi nie przestają być automaniakami i jeśli tylko mogą unikają transportu publicznego - tak włoskie media podsumowały wyniki raportu na temat transportu w miastach. Samochód Włosi wybierają w ponad 80% przypadków.
Share
dln563a

Od lat na nic zdają się apele do zmotoryzowanych mieszkańców miast, by zrezygnowali z aut i wybierali środki komunikacji miejskiej - przede wszystkim po to, by doprowadzić do odblokowania zakorkowanych ulic.

Mimo kryzysu i skoków cen na rynku paliw - odnotowano w raporcie sporządzonym między innymi przez Instytut ds. Transportu Isfort - Włosi wciąż uzależnieni są od swych samochodów. Co więcej, w 2009 roku wskaźnik korzystania z aut wzrósł o ponad 4%. To zaś tłumaczy się tym, że właśnie z powodu kryzysu ludzie kupowali samochody dzięki ulgom, wprowadzonym w ramach rządowego wsparcia dla przemysłu motoryzacyjnego.

O 5,4% spadła w zeszłym roku liczba pasażerów transportu miejskiego.

dln563a

Ponadto z badań widać, że z samochodem nie mogą rozstać się przede wszystkim mieszkańcy miast o liczbie ludności mniejszej niż 100 tysięcy. Oni wybierają własne auto w ponad 90% przypadków.

Przywiązanie do aut wynika w dużej mierze z fatalnych ocen stanu transportu publicznego w miastach. W 10-punktowej skali otrzymał on od Włochów 6 punktów, czyli - przekładając na szkolne oceny - "dostatecznie".

Sylwia Wysocka

dln563a

Podziel się opinią

Share
dln563a
dln563a