Wniosek PBG o pożyczkę - w oparciu o plan restrukturyzacji - Baniak
16.10. Warszawa (PAP) - Agencja Rozwoju Przemysłu oceni wniosek PBG o pożyczkę w sposób zgodny z obowiązującymi regulacjami dotyczącymi pomocy publicznej, w oparciu o plan...
16.10.2012 | aktual.: 16.10.2012 09:08
16.10. Warszawa (PAP) - Agencja Rozwoju Przemysłu oceni wniosek PBG o pożyczkę w sposób zgodny z obowiązującymi regulacjami dotyczącymi pomocy publicznej, w oparciu o plan restrukturyzacji przedstawiony przez spółkę - poinformował PAP wiceminister skarbu Rafał Baniak.
W czerwcu Grupa PBG złożyła wniosek o upadłość układową. Pod koniec lipca firma zwróciła się do Agencji Rozwoju Przemysłu z wnioskiem o pomoc publiczną. Spłata tej pożyczki nastąpiłaby po 6 miesiącach lub w momencie otrzymania pomocy na restrukturyzację po spełnieniu wymogów w zakresie terminu przesłania planu restrukturyzacji do Komisji Europejskiej.
W połowie sierpnia ARP poinformowała, że wniosek jest niekompletny i wymaga uzupełnienia o prognozy finansowe PBG. Wartość pożyczki ma wynieść około 200 mln zł.
"Pytanie, jaka jest determinacja zarządu do naprawy spółki. ARP zachowa się wobec PBG w sposób zgodny z regułami związanymi z udzielaniem finansowania w ramach pomocy publicznej. Jeśli będzie widziała, że wniosek jest oparty na realnym, autentycznym planie naprawy, to będzie gotowość po stronie ARP do angażowania się w tego typu przedsięwzięcia" - powiedział Baniak.
PBG zajmuje się projektowaniem oraz wykonaniem m.in. urządzeń do transportu ropy naftowej i gazu ziemnego, a także budownictwem mieszkaniowym, przemysłowym i sportowym. Spółka prowadziła prace m.in. na Stadionie Narodowym w Warszawie oraz autostradach A1 i A4.
ARP to spółka Skarbu Państwa, od 1991 roku wspierająca restrukturyzację polskich przedsiębiorstw.
Łukasz Osiński i Aneta Oksiuta (PAP)
luo/ aop/ pad/ jra/ asa/