Wojna w Ukrainie. Budimex: pracownicy odchodzą
- Budimex obserwuje odpływ ukraińskich pracowników z budów, ale nie widzi na razie zagrożenia dla terminowej realizacji projektów. Inaczej wygląda to u podwykonawców - poinformował Michał Wrzosek, rzecznik prasowy Budimeksu. Obecny wzrost cen materiałów budowlanych zdecydowanie wykracza poza limity waloryzacyjne i może być widoczny w aktualnych kontraktach.
07.03.2022 | aktual.: 07.03.2022 12:42
- W samej grupie Budimex nie odnotowaliśmy wielu przypadków powrotu ukraińskich pracowników do Ukrainy, na razie są to pojedyncze osoby, nie jest to zjawisko masowe. Inaczej wygląda to u naszych podwykonawców, gdzie część pracowników z Ukrainy opuszcza budowy i może to dojść do poziomu 30 proc. pracowników - poinformował Michał Wrzosek, rzecznik spółki.
Skutek wojny. Mocne wzrosty cen surowców
Spółka na razie nie widzi zagrożenia dla harmonogramów kontraktów. - Obserwujemy sytuację na bieżąco i gdy będzie taka potrzeba będziemy reagowali i relokowali pracowników. Będziemy tym zarządzać - dodał Wrzosek.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.
Dariusz Blocher, członek rady nadzorczej Budimeksu, poinformował, że na budowach Budimeksu pracuje ok. 22 tys. robotników, z czego ok. 6 tys. to pracownicy z Ukrainy.
Od 24 lutego trwa inwazja Rosji na Ukrainę. W odpowiedzi na atak Unia Europejska, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i inne kraje nałożyły na Rosję szereg sankcji gospodarczych.
Są to m.in. wykluczenie części rosyjskich banków z międzynarodowego systemu rozliczeń SWIFT i częściowe zamrożenie aktywów rosyjskiego banku centralnego. Ponadto wiele globalnych koncernów zawiesiło swoją działalność w Rosji. Sankcje spowodowały mocne wzrosty cen surowców i wywołały dużą zmienność na rynku walutowym.
Zapasy materiałów kupionych po starej cenie
Jak wskazał Michał Wrzosek, Budimex nie dostrzega na razie problemów z łańcuchem dostaw, poza walcowanymi wyrobami stalowymi, ponieważ większość używanych przez grupę materiałów pochodzi z Polski.
- Wzrost cen surowców na pewno wpłynie na wzrost cen materiałów. Poradziliśmy sobie ze wzrostami w 2021 roku i poradzimy sobie też z tymi w pierwszych dwóch miesiącach 2022 roku - z jednej strony dzięki waloryzacji kontraktów, z drugiej dzięki naszemu systemowi zakupowemu. Kupiliśmy dużą cześć materiałów po stałej cenie z dużym wyprzedzeniem - poinformował przedstawiciel spółki.
- Jednak obecny wzrost cen czynników produkcyjnych zdecydowanie wykracza poza limity waloryzacyjne i może być widoczny w aktualnych kontraktach. Jeśli obecny stan wzrostowy cen i dostępność materiałów w przeciągu 2-4 tygodni nie ustabilizuje się, przełoży się to istotnie na wartość składanych ofert - dodał.
Zobacz także
Budimex działa na rynku budowlanym jako generalny wykonawca i oferuje usługi w infrastrukturze drogowej, kolejowej, lotniskowej, budownictwa kubaturowego, energetycznego, przemysłowego i ekologicznego. Spółka działa także w sektorach facility management (obsługa nieruchomości i obiektów infrastruktury) i gospodarki odpadami.