Trwa ładowanie...
d1ojfft
16-02-2017 12:12

Work Service: Ok. 40% firm planuje zatrudniać pracowników z Ukrainy

Warszawa, 16.02.2017 (ISBnews) - Około 40% polskich firm planuje zatrudnić pracowników z Ukrainy, wynika z najnowszego raportu Work Service "Barometru Rynku Pracy VII", który w całości zostanie opublikowany 2 marca.

d1ojfft

"Po raz pierwszy od przemian wolnorynkowych Polska tak wyraźnie odczuwa niedobory kadrowe. Już dziś możemy wyszczególnić całe sektory gospodarki, które miałyby duże trudności z ciągłością realizacji zamówień, bez udziału pracowników zza granicy. Z naszych najnowszych badań wynika, że aż 39% firm planuje rekrutacje Ukraińców, ze względu na braki kandydatów na rodzimym rynku pracy" - powiedział prezes Work Service Maciej Witucki, cytowany w komunikacie.

W rozbiciu na branże, sektor produkcyjny najczęściej poszukuje pracowników ukraińskich - 56% firm, z kolei w handlu i usługach rekrutacje takich pracowników rozważa odpowiednio: 38,9% i 33,8% firm.

Raport wykazał, że pracowników z Ukrainy najczęściej poszukują duże przedsiębiorstwa (pow. 250 osób), głównie osób do pracy na niższych szczeblach, na co wskazało 22,4% firm.

"W ostatnich miesiącach obserwujemy nowy trend związany z chęcią zatrudniania pracowników z Ukrainy na stanowiska wymagające kwalifikacji. Z naszych badań wynika, że rekrutacje na pracowników średniego szczebla stanowią już dziś ponad 28% zgłaszanego zapotrzebowania na kandydatów zza granicy. Biorąc pod uwagę, że znacząca większość pracowników ze wschodu przyjeżdża na podstawie uproszczonej procedury oświadczeń, na okres 6-miesięczny, to wypełnienie tych wykwalifikowanych wakatów będzie wyraźnie trudniejsze. W wielu przypadkach jest to zbyt krótki czas zatrudnienia, aby wejść na specjalistyczne stanowisko, a możliwości przedłużenia zatrudnienia na podstawie zezwolenia na pracę są dość ograniczone ze względów biurokratycznych" - podsumował dyrektor Linii Biznesowej Ukraina w Work Service Marek Śliwiński, także cytowany w komunikacie.

Badanie zostało przeprowadzone za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI okresie 16-20 stycznia 2017 r. Objęło m.in. 300 pracodawców.

(ISBnews)

d1ojfft
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ojfft