Trwa ładowanie...
d3dru0n

Wóycicka o kwotowej waloryzacji emerytur i rent

Prezydent skłania się do podpisania ustawy przewidującej kwotowy wzrost emerytur i rent w 2012 r. - poinformowała PAP prezydencka minister Irena Wóycicka. Zastrzegła, że ostateczną decyzję Bronisław Komorowski podejmie, gdy ustawa wpłynie do jego podpisu.

d3dru0n
d3dru0n

Prezydencka minister poinformowała też, że przy podejmowaniu decyzji prezydent weźmie pod uwagę głosy zwracające uwagę na konstytucyjne aspekty ustawy.

- Prezydent Bronisław Komorowski podziela intencje, które przyświecają pomysłowi waloryzacji kwotowej - czyli wolę poprawy sytuacji najmniej zamożnych emerytów i rencistów. Prezydent podziela też przekonanie, zgodnie z którym ubodzy lub otrzymujący niskie świadczenia emeryci i renciści powinni być szczególnie chronieni przed skutkami kryzysu - poinformowała PAP w czwartek Wóycicka.

- Te przesłanki powodują, że prezydent skłania się do podpisania ustawy. Ostateczną decyzję podejmie jednak dopiero w momencie, gdy ustawa wpłynie do podpisu - dodała.

Prezydencka minister zaznaczyła, że "do kancelarii ze strony środowisk skupiających emerytów i rencistów, którzy mogą stracić na waloryzacji kwotowej, napływają liczne listy zwracające uwagę na aspekty konstytucyjne tych przepisów".

d3dru0n

- Prezydent weźmie pod uwagę te głosy przy podejmowaniu ostatecznej decyzji - podkreśliła prezydencka minister.

Wóycicka dodała też, że ustawa wprowadzająca waloryzację kwotową "ma doraźny charakter i chociaż może znacząco poprawić sytuację emerytów i rencistów otrzymujących najniższe świadczenia, to nie jest rozwiązaniem systemowym - takim, które dałoby jasną perspektywę długofalowej poprawy sytuacji najuboższych emerytów i rencistów".

- Prezydent oczekuje, że rząd przedstawi systemowe rozwiązania dotyczące waloryzacji emerytur i rent, które zapewnią ochronę świadczeń przed spadkiem ich realnej wartości, poprawiając jednocześnie sytuację najmniej zamożnych emerytów i rencistów - podkreśliła prezydencka minister.

Nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, przewidującą kwotowy wzrost w 2012 r. wszystkich rent i emerytur o 71 zł, Sejm uchwalił w piątek. Obecnie nowelizacja znajduje się w Senacie.

d3dru0n

Nowelizacja była wniesiona jako pilny rządowy projekt.

Według gabinetu Donalda Tuska wprowadzenie w 2012 r. waloryzacji kwotowej zamiast procentowej ma chronić budżety gospodarstw domowych emerytów i rencistów pobierających niższe świadczenia. Z danych rządu wynika, że przy poziomie 71 zł wyższą od procentowej podwyżkę otrzyma 59 proc. emerytów i rencistów. Jedna kwota dotyczy wszystkich świadczeń - z FUS, KRUS i dla służb mundurowych. O procentowy wskaźnik zostaną podniesione dodatki do świadczeń.

Waloryzacja dokonywana jest co roku 1 marca.

d3dru0n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3dru0n