Trwa ładowanie...

Woźniak: w przyszłym roku w Polsce komercyjne wydobycie gazu z łupków

W przyszłym roku ruszy w Polsce komercyjne wydobycie gazu łupkowego - powiedział dziennikarzom wiceminister środowiska Piotr Woźniak podczas konferencji "Shale Gas World Europe".

Woźniak: w przyszłym roku w Polsce komercyjne wydobycie gazu z łupkówŹródło: AFP, fot: Janek Skarzyński
dahy69e
dahy69e

W przyszłym roku ruszy w Polsce komercyjne wydobycie gazu łupkowego - powiedział w środę dziennikarzom wiceminister środowiska Piotr Woźniak podczas konferencji "Shale Gas World Europe".

Jego zdaniem wszystko wskazuje na to, że odwiertów i szczelinowań hydraulicznych w 2014 r. w Polsce będzie dużo.

Jak wskazał, dobre perspektywy dla gazu łupkowego wykazało szczelinowanie wykonane przez firmę San Leon na odwiercie pionowym Lewino. - Wynik jest bardzo dobry - podkreślił Woźniak, który odwiedził odwiert tej firmy.

Wiceminister jest przekonany, że inne firmy wydobywcze w Polsce będą obserwowały postępy San Leon w poszukiwaniach gazu. - Po tych wynikach, które widziałem (na odwiercie w Lewinie - PAP), w przyszłym roku w Polsce ruszy pierwsze komercyjne wydobycie - powiedział. Dodał, że może je rozpocząć San Leon, ale również inne firmy, które mają koncesje.

dahy69e

Firma San Leon poinformowała o sukcesie szczelinowania w poszukiwaniu gazu z łupków na odwiercie pionowym Lewino-1G2 na koncesji Gdańsk. Cytowany w komunikacie dyrektor wykonawczy firmy Oisin Fanning poinformował, że wyniki "dalece przekroczył oczekiwania". Obecnie trwa tam test produkcyjny.

- Odwiert jest perspektywiczny, ale ciągle nie wiemy, z jaką ilością gazu mamy do czynienia. Musimy przeprowadzić odpowiednie testy. Myślę, że za miesiąc będziemy w stanie odpowiedzieć na pytanie, jaki będzie przepływ gazu z otworu - powiedział dziennikarzom Witold Weil, Country Manager Poland spółki San Leon Energy. Jak dodał, spółka nie podjęła jeszcze decyzji co do przeprowadzenia odwiertu poziomego.

Gaz z łupków wydobywa się metodą szczelinowania hydraulicznego. Polega ona na wpompowywaniu pod ziemię mieszanki wody, piasku i chemikaliów, która powoduje pęknięcia w skałach, dzięki czemu gaz wydobywa się na powierzchnię ziemi. W ostatnich latach Ministerstwo Środowiska wydało ponad 100 koncesji na poszukiwanie gazu niekonwencjonalnego w Polsce, m.in. dla firm: Chevron, PGNiG, Lotos i Orlen Upstream. W pozyskiwaniu gazu ze złóż niekonwencjonalnych przodują Stany Zjednoczone. Amerykanie zakładają zwiększanie wydobycia, bo udokumentowane zasoby gazu z takich złóż są znacznie większe od złóż konwencjonalnych.

dahy69e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dahy69e