Trwa ładowanie...
d91z2jo
22-05-2014 19:40

Wrocław/ Mieszkania i biura w budynkach b. szpitala im. Babińskiego

Na terenach zlikwidowanego kilka lat temu Wojewódzkiego Szpitala im. J. Babińskiego we Wrocławiu ma powstać osiedle mieszkaniowe, biura i lokale usługowe, a nad Odrą - marina. W czwartek marszałek województwa przekazał nieruchomość inwestorowi.

d91z2jo
d91z2jo

Nowym właścicielem terenu w ścisłym centrum miasta, przy ul. Jana Pawła II, jest spółka i2 Development, która w lutym kupiła go od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego za 35,8 mln zł. Działka wraz z 13 budynkami, z których część jest wpisana na listę zabytków, zajmuje ponad 2,6 ha.

W czwartek podczas konferencji prasowej marszałek woj. dolnośląskiego Cezary Przybylski przypomniał, że nieruchomość jest opuszczona od 2008 roku. "Cieszę się, że wreszcie znalazła właściciela, zwłaszcza że do tej pory trzeba było ponosić koszty jej utrzymania" - mówił.

Wiceprezes zarządu i2 Development Marcin Misztal zapowiedział, że firma chce rozpocząć prace w ciągu dwóch miesięcy. "Do 2019 r. chcielibyśmy nie tylko zakończyć inwestycję, ale również skomercjalizować całą nieruchomość" - mówił. Dodał, że na razie nie jest jeszcze znana całkowita wartość przedsięwzięcia.

Inwestycja zostanie podzielona na dwie części. Pierwsza obejmuje budowę ok. 270 mieszkań - w tym ok. 50 loftów, budynku biurowego oraz powierzchni usługowych, a także dwupoziomowego parkingu. Drugi etap obejmie budowę domów nad samą Odrą, wzdłuż północnej części działki. W planach jest również wykonanie największej w mieście mariny nad rzeką, rewitalizacja zieleni oraz przywrócenie świetności znajdującym się na zakupionym terenie zabytkom.

d91z2jo

Od czasu likwidacji szpitala w 2008 r. teren należał do samorządu województwa dolnośląskiego. Działka jest pod opieką konserwatora zabytków. Pierwsze zabudowania na tym terenie powstały jeszcze w XVI w. Obszar jest fragmentem zespołu historycznego Stare Miasto. Zachowały się tu relikty zabytkowej architektury obronnej, tj. mury obronne, unikalne fragmenty bastionu kleszczowego z XVI w. oraz kazamaty z XVIII w., które początkowo były mieszkaniami dla załogi twierdzy, a potem służyły jako arsenał wojskowy i szpital dla więźniów.

d91z2jo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d91z2jo