Wskaźnik koniunktury w przemyśle w maju wzrósł mdm o 5,6 pkt. do minus 7,5 pkt. - IRG SGH
06.06. Warszawa (PAP) - Wskaźnik koniunktury w przemyśle w maju 2013 r. wzrósł mdm o 5,6 pkt., do poziomu minus 7,5 pkt. - wynika z badań Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH. W...
06.06. Warszawa (PAP) - Wskaźnik koniunktury w przemyśle w maju 2013 r. wzrósł mdm o 5,6 pkt., do poziomu minus 7,5 pkt. - wynika z badań Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH. W skali roku wskaźnik spadł o 9,4 pkt.
"W maju koniunktura w przemyśle przetwórczym uległa oczekiwanej poprawie. Wartości wskaźników koniunktury pozostają jednak ujemne. W tym badaniu wyraźniejsze symptomy poprawy koniunktury widoczne są w sektorze prywatnym. Przedsiębiorstwa informują o wzroście portfela zamówień i zatrudnienia. W ostatnim kwartale zwiększył się eksport. Oczekiwania na najbliższe miesiące są umiarkowanie optymistyczne" - napisali autorzy badania w komentarzu.
Z badania wynika, że poprawę koniunktury odnotowano tylko w sektorze prywatnym, w publicznym miało miejsce niewielkie pogorszenie koniunktury.
"W obu sektorach odnotowano wzrost portfela zamówień i zatrudnienia drugi miesiąc z rzędu. W ostatnich trzech miesiącach zwiększyła się produkcja eksportowa. Wzrostowi eksportu towarzyszy poprawa konkurencyjności naszych towarów na rynkach zagranicznych oraz wzrost korzyści z eksportu w porównaniu z korzyściami płynącymi z produkcji na rynek krajowy" - wynika z badania.
Ponadto przedsiębiorstwa informują o spadku przeciętnego, jednostkowego kosztu produkcji. Natomiast opinie przedsiębiorstw o ogólnej kondycji gospodarki polskiej niewiele się zmieniły.
"Saldo tego pytania pozostaje ujemne i najniższe spośród wszystkich pytań ankiety" - napisał instytut.
Jak wynika z badania w przekroju, według głównych grup produktowych, poprawę koniunktury odnotowano w produkcji półproduktów, trwałych i nietrwałych dóbr konsumpcyjnych oraz produkcji energii.
"Pogorszenie miało miejsce tylko w produkcji dóbr inwestycyjnych. W przekroju regionalnym pogorszenie koniunktury miało miejsce tylko w 3 województwach. Największe w województwie zachodniopomorskim. Największą poprawę w odnotowano w województwach lubelskim i lubuskim. W przekroju według wielkości zatrudnienia wartość wskaźników zwiększyła się we wszystkich wyróżnionych grupach. Najbardziej w przedsiębiorstwach dużych, zatrudniających od 501 do 2.000 pracowników" - napisali autorzy badania(PAP)
kba/ ana/