Wskaźnik koniunktury w przemyśle w VII spadł o 5,5 pkt. do poziomu minus 5,6 pkt. - IRG SGH
03.08. Warszawa (PAP) - Wskaźnik koniunktury w przemyśle przetwórczym w lipcu spadł o 5,5 pkt. do poziomu minus 5,6 pkt. - wynika z badań Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH. W...
03.08.2012 | aktual.: 03.08.2012 11:53
03.08. Warszawa (PAP) - Wskaźnik koniunktury w przemyśle przetwórczym w lipcu spadł o 5,5 pkt. do poziomu minus 5,6 pkt. - wynika z badań Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH. W ciągu roku wskaźnik spadł o 12,9 pkt., a oczekiwania przedsiębiorców na kolejne miesiące są pesymistyczne.
"lipcu koniunktura w przemyśle przetwórczym uległa dalszemu pogorszeniu. Mimo oczekiwań poprawy poziom produkcji zmniejszył się. Maleją także zamówienia, zarówno krajowe jak i eksportowe. Nastroje przedsiębiorstw znowu pogarszają się. Oczekiwania przedsiębiorstw na najbliższe miesiące są pesymistyczne" - napisano w komentarzu.
Z badań IRG wynika, że w lipcu odnotowano spadek produkcji i portfela zamówień zarówno krajowych, jak i eksportowych, maleje zatrudnienie, pogarsza się kondycja finansowa przedsiębiorstw. Natomiast opinie na temat zmian poziomu cen są odmienne. Firmy prywatne informują o ich spadku, publiczne o wzroście.
"Pogorszenie koniunktury bardziej odczuły firmy z sektora prywatnego. One też z większym pesymizmem patrzą w przyszłość. W ciągu ostatnich 3 miesięcy aż o 20 procent zwiększył się odsetek przedsiębiorstw odczuwających spadek popytu krajowego. O ponad 10 procent zaś odsetek przedsiębiorstw odczuwających spadek popytu zagranicznego i problemy z utrzymaniem płynności finansowej. Kolejność barier od wielu lat nie zmienia się. Na pierwszych miejscach wymieniane są bariery: popytowa, podatkowa i prawna. Pogorszenie koniunktury najbardziej dotknęło przedsiębiorstwa średnie, zatrudniające od 51 do 250 pracowników" - napisano. (PAP)
map/ asa/