Trwa ładowanie...
d7ai5zs
01-03-2017 15:56

Wskaźnik koniunktury w rolnictwie IRG SGH wzrósł do -5,3 pkt w I kw. 2017 r.

Warszawa, 01.03.2017 (ISBnews) - Wskaźnik koniunktury w rolnictwie, wyliczany przez Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej (IRG SGH) zwiększył się o 0,6 pkt k/k do -5,3 pkt w I kwartale 2017 r., podał Instytut. 

d7ai5zs
d7ai5zs

"W styczniu 2017 r. koniunktura w polskim rolnictwie poprawiła się. Jest to czwarty kwartał z rzędu poprawy koniunktury rolnej. Wartość wskaźnika koniunktury IRG SGH (IRGAGR) wzrosła wprawdzie bardzo niewiele, bowiem zaledwie o 0,6 punktu, z poziomu -5,9 pkt do -5,3 pkt., jednak ta poprawa jest niespodzianką, bowiem dotąd w historii badania koniunktury rolnej przez Instytut nie zdarzyło się, by - z uwagi na ujemne oddziaływanie czynników sezonowych (zimowe osłabienie aktywności rolniczej) - wartość wskaźnika IRGAGR zwiększyła się w pierwszym kwartale roku" - czytamy w komunikacie.

Według IRG SGH, poprawa koniunktury jest przede wszystkim skutkiem nadzwyczajnego przypływu optymizmu u rolników - wartość wskaźnika zaufania zwiększyła się o 9,5 pkt, z poziomu -2,2 pkt. do +7,3 pkt. Wartość wskaźnika wyrównanych przychodów pieniężnych, drugiej składowej IRGAGR, obniżyła się o 3,9 pkt, z poziomu -7,8 pkt. do -11,7 pkt. Zmiana wartości wskaźnika przychodów jest co do kierunku typowa dla tej pory roku, lecz co do rozmiaru najmniejsza w historii badania.

"Poprawa koniunktury uwidacznia się również w zmianach wartości sald odpowiedzi na pozostałe pytania ankiety - zadłużenie gospodarstw rolnych obniżyło się, oszczędności i zakupy obrotowych środków produkcji wprawdzie zmniejszyły się, lecz ich spadek był mniejszy niż zazwyczaj, wzrósł - i to znacznie - odsetek rolników zamierzających podjąć inwestycje. Poprawa sytuacji finansowej gospodarstw rolnych skłania je do sięgania po kredyt na finansowanie rozwoju produkcji. Krótko mówiąc, dotąd nie mieliśmy do czynienia z równie dobrym początkiem roku w polskim rolnictwie" - czytamy dalej.

Poprawę koniunktury odczuły zwłaszcza gospodarstwa bardziej efektywne: duże, tj. o powierzchni 15-50 ha (wzrost wartości wskaźnika o 2,5 pkt) i powyżej 50 ha (o 0,6 pkt), prowadzone przez rolników młodych, w wieku do 30 lat (o 5,2 pkt) i 31-45 lat (o 2,7 pkt), z wykształceniem wyższym (o 1,2 pkt) i średnim lub pomaturalnym zawodowym (o 1,3 pkt). Poprawę koniunktury zanotowały również gospodarstwa położone w makroregionach: środkowowschodnim (o 2,3 pkt) i północnym (o 1,5 pkt) oraz zajmujące się chowem i hodowlą zwierząt (o 10,6 pkt), rozmnażaniem roślin (o 9,8 pkt) i działalnością mieszaną (o 3 pkt), podano także.

d7ai5zs

"Największe spadki wartości wskaźnika koniunktury odnotowano w gospodarstwach najmniejszych, do 7 ha powierzchni (spadek wartości IRGAGR o 8,9 pkt), położonych w makroregionie zachodnim (o 9,3 pkt), zajmujących się uprawą roślin innych niż wieloletnie (o 8,3 pkt), prowadzonych przez osoby pow. 60. roku życia (o 3,9 pkt), z wykształceniem podstawowym lub zasadniczym zawodowym (o 0,6 pk)" - czytamy dalej.
(ISBnews)

d7ai5zs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7ai5zs