Trwa ładowanie...
d3o4j35
d3o4j35

Wskaźnik Pengab spadł w czerwcu do 20,7 pkt

Wskaźnik Pengab, obrazujący koniunkturę w sektorze bankowym spadł w czerwcu br. o 2,5 pkt w stosunku do majowego odczytu i wyniósł 20,7 pkt - wynika z danych opublikowanych przez Związek Banków Polskich oraz TNS Polska.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3o4j35

Prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz stwierdził, że dalsze miesiące mogą okazać się kluczowe dla tego wskaźnika, "na co wpływ będą miały zarówno wyniki samego sektora bankowego jak i perspektywy rozwoju gospodarki w Polsce i Europie".

Z kolei Marcin Idzik z TNS Polska wskazał, że czerwcowy spadek wskaźnika ma charakter sezonowy, podobnie jak majowa korekta. "W środowisku bankowym nadal powszechna jest korzystna ocena sytuacji na rynku bankowym" - poinformował.

Z zaprezentowanych w czwartek danych wynika, że na rynku kredytowym gospodarstw domowych czerwiec przyniósł wzrost wartości wskaźnika ocen o 8 pkt proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca. "Na tę zmianę złożyły się zarówno oceny sytuacji na rynku kredytów konsumpcyjnych, jak i mieszkaniowych" - napisano w badaniu.

d3o4j35

"O 9 pkt proc. w stosunku do maja obniżył się wskaźnik prognoz dla całego rynku kredytów gospodarstw domowych. Obniżyło się także saldo prognoz kredytów mieszkaniowych (-6 pkt proc.) oraz kredytów konsumpcyjnych (-8 pkt proc.)" - dodano.

Autorzy badania poinformowali też, że po majowym wzroście, czerwiec przyniósł nieznaczny spadek dynamiki na rynku depozytów gospodarstw domowych. "Wskaźnik ocen mdm pozostał na zbliżonym poziomie (spadek o 1 pkt proc.), natomiast wskaźnik prognoz obniżył się o 4 pkt proc. Pogorszyły się prognozy dla rynku bieżących jak i terminowych depozytów gospodarstw domowych. Gorzej oceniana jest także obecna sytuacja na rynku depozytów bieżących" - czytamy.

Z danych wynika ponadto, że po sezonowej korekcie, która nastąpiła w maju, wskaźnik ocen rynku kredytowego odnotował poprawę. "O 6 pkt proc. wzrósł w stosunku do poprzedniego miesiąca wskaźnik ocen kredytów inwestycyjnych, a wskaźnik ocen kredytów zagrożonych - o 9 pkt proc. Natomiast wskaźnik prognoz dla rynku kredytowego podmiotów gospodarczych kontynuuje tendencję spadkową - w stosunku do maja obniżył się o 3 pkt. proc." - napisano.

"W czerwcu wskaźniki prognoz dla rynku depozytowego podmiotów gospodarczych nieznacznie wzrosły. Wskaźnik ocen poprawił się o 3 pkt proc., natomiast prognozy wzrósł o 2 pkt. proc. Poprawiła się ocena bieżącej sytuacji na rynku depozytów terminowych (+ 13 pkt proc.)" - dodano.

d3o4j35

Z badania wynika także, że w czerwcu wyraźnie pogorszyły się prognozy rynku kredytów mieszkaniowych osób indywidualnych ( o 12 pkt proc.) oraz kredytów konsumpcyjnych osób indywidualnych (o 9 pkt proc.).

"Jeśli chodzi o osoby indywidualne, poprawiły się prognozy rynku lokat długoterminowych (+9 pkt proc.). Prognozy dla przedsiębiorców pozostają prawie niezmienione w stosunku do poprzedniego miesiąca" - wskazali autorzy badania.

d3o4j35

Podziel się opinią

Share
d3o4j35
d3o4j35