Wskaźnik Pengab spadł w marcu o 1,3 pkt, do 11,4 pkt

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł w
marcu 2009 roku w stosunku do ostatniego lutowego pomiaru o 1,3
pkt i wyniósł 11,4 pkt - poinformował Związek Banków
Polskich oraz Pentor.

Wskaźnik ocen bieżących spadł o 2,6 pkt, natomiast wskaźnik prognoz ustabilizował się.

_ Mamy sytuację dryfowania w strefie stanów niskich. Jest pewna poprawa jeśli chodzi o kredyty konsumenckie, pozostałe są w zadyszce _ - powiedział na środowej konferencji prezes Pentora Eugeniusz Śmiłowski.

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (WOKKB) wzrósł w marcu wobec ostatniego pomiaru o 3,5 pkt do minus 0,8 pkt.

O poprawie swojej ogólnej sytuacji ekonomicznej informuje 17 proc. placówek, pogorszenie wystąpiło w 20 proc., a pozostałe oddziały nie odnotowały zmiany.

Z badania instytutu Pentor wynika, że depozyty złotowe rosły w 43 proc. placówek bankowych, a spadały w 26 proc. Lokaty terminowe rosły łącznie w 51 proc. placówek, a spadały w 24 proc.

Wzrostu stanu lokat a'vista ogółem spodziewa się 38 proc. placówek, a spadku 20 proc. Poprawy sytuacji w zakresie depozytów terminowych ogółem spodziewa się 44 proc. oddziałów, a pogorszenie przewiduje 18 proc.

Kredyty złotowe rosły w 44 proc. placówek, malały w 24 proc., a w pozostałych nie zmieniły się. Rozwoju akcji kredytowej ogółem spodziewa się 61 proc. placówek, a spadku oczekuje 14 proc.

Pentor podał, że oprocentowanie kredytów pozostało bez zmian w 42 proc. placówek, a w 22 proc. wzrosło. Utrzymania ceny kredytu na obecnym poziomie spodziewa się 49 proc. placówek, a wzrostu 17 proc.

Kredyty mieszkaniowe dla osób prywatnych wzrosły w 28 proc. placówek, a spadły w 31 proc. Wzrostu liczby kredytów mieszkaniowych spodziewa się 42 proc. placówek, spadku 22 proc., a 36 proc. nie przewiduje zmian. (PAP)

Źródło artykułu:PAP
finansepentorbanki

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)