Trwa ładowanie...
d47ri0x

Wskaźnik Pengab wzrósł w listopadzie o 8,6 pkt. do 24,2 pkt.

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł
w listopadzie 2008 roku w stosunku do ostatniego październikowego
pomiaru o 8,6 pkt. i wyniósł 24,2 pkt. - poinformował
Związek Banków Polskich oraz Pentor.

d47ri0x
d47ri0x

W październiku Pentor dwukrotnie pytał bankowców o sytuację na rynku, jednak wskaźnik Pengab nie został wówczas opublikowany. Wrześniowy Pengab wyniósł z kolei 39,7 pkt

Listopadowy wskaźnik Pengab wzrósł zarówno w warstwie ocen bieżących (o 5,7 pkt.), jak i prognostycznej (o 12,5 pkt.).

_ Pengab obniżył się dosyć gwałtownie, w tej chwili jednak odbudowuje swoją pozycję. Głównym sprawcą pogorszenia koniunktury był upadek Lehman Brothers. To spowodowało niepokój wśród polskich bankowców, a potem dodatkowo doszły kłopoty UniCredit, Fortisu, ING i Citi. Obszar niepokoju to przede wszystkim banki zagraniczne _ - powiedział na wtorkowej konferencji prezes Pentora Eugeniusz Śmiłowski.

_ Widać jednak, że powoli następuje odbudowa zaufania _ - dodał.

d47ri0x

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (WOKKB) wzrósł w listopadzie wobec ostatniego pomiaru o 15,5 pkt. i wynosi 20,3 pkt.

O poprawie swojej ogólnej sytuacji ekonomicznej informuje 31 proc. placówek, pogorszenie wystąpiło w 10 proc., a pozostałe oddziały nie odnotowały zmiany.

Poprawy sytuacji ekonomicznej spodziewa się 31 proc. ankietowanych placówek, a pogorszenia 11 proc.

Z badania instytutu Pentor wynika, że depozyty złotowe rosły w 36 proc. placówek bankowych, a spadały w 31 proc. Lokaty terminowe rosły łącznie w 51 proc. placówek, a spadały w 29 proc.

d47ri0x

Wzrostu stanu lokat a'vista ogółem spodziewa się 52 proc. placówek, a spadku 11 proc. Poprawy sytuacji w zakresie depozytów terminowych ogółem spodziewa się 65 proc. oddziałów, a pogorszenie przewiduje 10 proc.

Kredyty złotowe rosły w 65 proc. placówek, malały w 12 proc., a w pozostałych nie zmieniły się. Rozwoju akcji kredytowej ogółem spodziewa się 65 proc. placówek, a spadku oczekuje 9 proc.

Pentor podał, że oprocentowanie kredytów pozostało bez zmian w 54 proc. placówek, a w 45 proc. wzrosło. Utrzymania ceny kredytu na obecnym poziomie spodziewa się 55 proc. placówek, a wzrostu 39 proc.

Kredyty mieszkaniowe dla osób prywatnych wzrosły w 50 proc. placówek, a spadły w 13 proc. Wzrostu liczby kredytów mieszkaniowych spodziewa się 46 proc. placówek, spadku 17 proc., a 37 proc. nie przewiduje zmian. (PAP)

d47ri0x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47ri0x