Trwa ładowanie...
d45po9f
d45po9f

Wskaźnik PMI dla Polski w październiku '10 wyniósł 55,6 pkt. vs 54,7 pkt. we wrześniu - HSBC

02.11. Warszawa (PAP) - Wskaźnik PMI dla Polski w październiku 2010 roku odnotował wzrost do 55,6 pkt. wobec 54,7 pkt. we wrześniu w - podał HSBC. Z raportu wynika, że w...
Share
d45po9f

02.11. Warszawa (PAP) - Wskaźnik PMI dla Polski w październiku 2010 roku odnotował wzrost do 55,6 pkt. wobec 54,7 pkt. we wrześniu w - podał HSBC. Z raportu wynika, że w październiku aktywność w polskim sektorze przemysłowym wzrosła dwunasty miesiąc z rzędu.

"Październikowe dane HSBC opracowane przez Markit dotyczące kondycji polskiego sektora przemysłowego wskazały, że warunki w sektorze poprawiły się w wyraźnym tempie. Główny Wskaźnik HSBC PMI Polskiego Sektora Przemysłowego, który jest kalkulowany na podstawie pięciu wskaźników (nowych zamówień, produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasów pozycji zakupionych) wzrósł do poziomu 55,6. Jest to najlepszy wynik od maja 2004 roku i trzeci najwyższy w historii badań. Każda wartość powyżej 50,0 oznacza poprawę warunków w sektorze" - napisano w komentarzu.

Zdaniem autorów raportu wyraźny wzrost liczby nowych zamówień w październiku wpłynął na dobre wyniki w sektorze.

d45po9f

"Najnowsze tempo tego wzrostu było najszybsze od prawie 4 lat. Liczba nowych zamówień eksportowych wzrosła w szybszym tempie niż liczba wszystkich zamówień w sektorze" - napisano.

Z raportu wynika, że wzrost liczby nowych zamówień w październiku przyczynił się do dalszego wzrostu produkcji przemysłowej, która osiągnęła najwyższy poziom od 77 miesięcy.

"Najnowsze tempo tego wzrostu było czwartym najszybszym w historii badań. W październiku, pomimo szybszego wzrostu wielkości produkcji, zaległości produkcyjne zwiększyły się. Było to wynikiem głównie przewyższającego zdolności produkcyjne popytu oraz niedoboru surowców u dostawców. Wydajność dostawców pogorszyła się w największym stopniu w historii badań" - głosi komunikat.

"W październiku polscy producenci ponownie zwiększyli poziom zatrudnienia, głównie w celu zwiększenia wydajności produkcyjnej oraz usprawnienia zarządzania obciążeniami produkcyjnymi. W ciągu ostatnich pięciu miesięcy liczba miejsc pracy w sektorze wzrosła czterokrotnie. Ponadto w ciągu ostatnich dwóch miesięcy tempo wzrostu zatrudnienia było największe od ponad dwóch i pół roku" - napisano.

d45po9f

W październiku średnie koszty produkcji ponoszone przez polskich przedsiębiorców wyraźnie wzrosły, głównie w wyniku dużego popytu na środki produkcji oraz braku surowców u dostawców.

Tempo inflacji kosztowej osiągnęło najwyższy poziom od 5 miesięcy i pozostało wyraźne w porównaniu do danych historycznych. Surowce, których ceny wzrosły w mijającym miesiącu, to: metale, papier, guma i artykuły spożywcze. Wzrosły także koszty transportu.

"Październikowe dane zasygnalizowały dalsze wyraźne tempo inflacji cen wyrobów gotowych w polskim sektorze przemysłowym. Natomiast tempo inflacji kosztowej jest w zasadzie stabilnie od czerwca" - napisano.

Nieoficjalne dane z badań wskazują na bezpośredni związek wyższych ceny wyrobów gotowych ze wzrastającą presją na koszty. (PAP)

mak/ asa/

d45po9f

Podziel się opinią

Share
d45po9f
d45po9f