Trwa ładowanie...
dapwbnx
01-12-2016 09:13

Wskaźnik PMI dla Polski wzrósł m/m do 51,9 pkt w listopadzie

Warszawa, 01.12.2016 (ISBnews) - Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI polskiego sektora przemysłowego wzrósł do 51,9 pkt w listopadzie br. z 50,2 pkt zanotowanych przed miesiącem, poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych.

dapwbnx

Konsensus rynkowy wynosił 50,8 pkt.

"W listopadzie Wskaźnik PMI utrzymał się powyżej neutralnego progu 50 dwudziesty szósty miesiąc z rzędu, wskazując na poprawę warunków w polskim sektorze przemysłowym. Ponadto, wzrósł z październikowego poziomu (najniższego od 25 miesięcy) 50,2 do 51,9, sygnalizując przyspieszone tempo ekspansji w sektorze i uzyskując lepszy wynik niż średnia z badań długoterminowych (50,4)" - czytamy w komunikacie.

Wartość wskaźnika wynosząca ponad 50 pkt oznacza wzrost aktywności przemysłowej, a poniżej tego progu - spadek aktywności.

Markit zwrócił też uwagę, że czynnikiem mającym największy wpływ na listopadowe przyśpieszenie wzrostu w przemyśle miała poprawa we wzroście liczby nowych zamówień, które doprowadziły do szybszego wzrostu wielkości produkcji i poziomu zatrudnienia. Natomiast mniej pozytywnie przedstawiły się zamówienia eksportowe oraz koszty produkcji - liczba zleceń z rynków zagranicznych ponownie spadła, a średnie koszty poniesione przez polskich producentów wzrosły w najszybszym tempie od czterech i pół roku, jak wynika z badań prezentowanych w raporcie.

dapwbnx

"Pośród kluczowych wyników z najnowszych badań znalazł się również gwałtowny skok inflacji kosztów produkcji, który wpłynął na wzrost cen wyrobów gotowych (Wskaźnik Cen Wyrobów Gotowych zarejestrował drugą najwyższą wartość od ponad czterech lat). Najnowsze wyniki badań zwiększą oczekiwania względem pozytywnego oficjalnego tempa inflacji cen konsumpcyjnych w najbliższych miesiącach. IHS Markit przewiduje, że po okresie deflacji, który rozpoczął się w połowie 2014, w 2017 ceny konsumpcyjne wzrosną o 1,9%" - powiedział starszy ekonomista IHS Markit i autor raportu Trevor Balchin, cytowany w komunikacie.

(ISBnews)

dapwbnx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dapwbnx