Trwa ładowanie...
d58tsmh
01-12-2015 10:35

Wskaźnik PMI nieznacznie w dół; ożywienie w polskim przemyśle trwa

Wskaźnik PMI, obrazujący kondycję polskiego sektora przemysłowego, spadł w listopadzie br. o 0,1 pkt wobec października br. - wynika z danych Markit. Zatrudnienie rośnie od 28 miesięcy, a produkcja i nowe zamówienia rosną najszybciej od czterech miesięcy.

d58tsmh
d58tsmh

"W listopadzie warunki gospodarcze w polskim sektorze przemysłowym ulegały ciągłej poprawie. Ogólne tempo wzrostu ustabilizowało się i utrzymało relatywnie stały poziom, było jednak słabsze niż trend widoczny przy obecnym ożywieniu" - podkreślili autorzy badania w komentarzu.

W listopadzie wskaźnik PMI nieznacznie zmienił się - spadając z październikowego poziomu 52,2 pkt, najwyższego od trzech miesięcy, do 52,1 pkt.

Z danych zaprezentowanych we wtorek przez Markit wynika, że "obecny wzrost w sektorze wydłużył się do 14 miesięcy i jest najdłuższym zanotowanym w ciągu ostatnich czterech lat". "Poprawę warunków w sektorze przemysłowym wspierał znaczny wzrost liczby nowych zamówień otrzymanych w listopadzie. Całkowita liczba nowych kontraktów zwiększyła się w najszybszym tempie od lipca, pomimo wolniejszego wzrostu liczby nowych zamówień eksportowych. Podobnie poziom produkcji w listopadzie wzrastał w najszybszym tempie od czterech miesięcy" - zaznaczono.

Analitycy zwrócili uwagę, że w listopadzie polskie firmy ciągle zatrudniały nowych pracowników. "Tym samym okres tworzenia nowych miejsc pracy w sektorze przemysłowym wydłużył się do 28 miesięcy, będąc najdłuższym w historii badań. Tempo wzrostu poziomu zatrudnienia pozostało na tym samym poziomie, jaki odnotowano w październiku" - podkreślono.

d58tsmh

"Wielkość produkcji, liczba nowych zamówień oraz poziom zatrudnienia nadal szły w górę, razem z najdłuższym w historii badań 28 - miesięcznym wzrostem poziomu zatrudnienia. Tymczasem koszty produkcji nadal gwałtownie spadały, na co wpływ miały m. in. niższe ceny metali" - dodano.

Starszy ekonomista Markit Trevor Balchin komentując listopadowy odczyt wskaźnika dla Polski stwierdził: "najnowsze wyniki naszych badań sygnalizują, że w ciągu najbliższych miesięcy oficjalne dane dotyczące wzrostu produkcji przemysłowej odnotują stabilizację na poziomie lub poniżej 5 proc. rok do roku".

Markit PMI Polskiego Sektora Przemysłowego to złożony wskaźnik opracowany w celu zobrazowania kondycji polskiego sektora przemysłowego. Jest on kalkulowany na podstawie pięciu subindeksów: nowych zamówień, produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasów pozycji zakupionych. Każda wartość głównego wskaźnika powyżej 50 pkt oznacza ogólną poprawę warunków w sektorze.

d58tsmh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d58tsmh