Wskaźnik Przyszłej Inflacji może sygnalizować koniec okresu niskiego CPI - BIEC

14.11. Warszawa (PAP) - Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2013 r....

14.11.2013 | aktual.: 14.11.2013 09:38

14.11. Warszawa (PAP) - Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2013 r. wzrósł w stosunku do października o 0,1 pkt. - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Zdaniem BIEC może to sygnalizować koniec okresu niskiej i spadającej inflacji.

"Zmiana wskaźnika na razie jest niewielka ale może sygnalizować zakończenie okresu niskiej i spadającej inflacji, zwłaszcza że w kolejnych miesiącach tego i przyszłego roku na poziom cen niekorzystnie będą oddziaływać czynniki sezonowe" - napisano w komunikacie.

BIEC podaje, że spośród dziewięciu składowych wskaźnika w ostatnim miesiącu pięć działało w kierunku wzrostu inflacji a cztery w kierunku jej spadku.

W największym stopniu do wzrostu wskaźnika przyczyniły się ceny importu.

"Ostatnie dostępne dane dotyczą jednak lipca 2013 r., a więc obejmują okres, gdy ujawniał się wpływ słabnącego w tamtym okresie złotego" - napisano w komunikacie.

"Zmiany kursu wpływają zwykle na ceny importu z niewielkim 2-3 miesięcznym opóźnieniem. Stąd, w kolejnych miesiącach można spodziewać się wolniejszego wzrostu cen towarów importowanych, co będzie czynnikiem stabilizującym ceny na rynku krajowym" - dodano.

BIEC wskazuje, że czynniki, które w największym stopniu działały w kierunku spadku wskaźnika od wielu miesięcy są te same i dotyczą głównie ograniczania kosztów prowadzonej działalności gospodarczej.

"Przede wszystkim w ostatnim czasie przedsiębiorcy obniżali koszty pracy. Spadały one od wiosny 2013 r., zaś szczególnie szybko podlegały redukcji w ostatnich miesiącach. Podobne tendencje obserwujemy w przypadku pozostałych kategorii kosztów" - napisano.(PAP)

fdu/ osz/

Źródło artykułu:PAP
inflacjafinansecpi
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)