Wskaźnik syntetyczny koniunktury w X słabiej rdr i mdm - GUS
23.10. Warszawa (PAP) - Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej (SI) kształtuje się w październiku 2012 roku na poziomie niższym od odnotowanego przed miesiącem oraz przed...
23.10. Warszawa (PAP) - Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej (SI) kształtuje się w październiku 2012 roku na poziomie niższym od odnotowanego przed miesiącem oraz przed rokiem - wynika z wtorkowego komunikatu GUS.
"W październiku na pogorszenie wskaźnika syntetycznego w stosunku do września wpływa spadek jego składowych w usługach, handlu i przemyśle przy utrzymaniu się w budownictwie wartości zbliżonych do odnotowanych w ubiegłym miesiącu. W porównaniu z analogicznym miesiącem sprzed roku, wszystkie składowe wskaźnika uległy obniżeniu" - napisano.
"W porównaniu do poprzedniego miesiąca odnotowano nieznaczny spadek zarówno ocen diagnostycznych jak i prognostycznych. Obydwie składowe wskaźnika kształtowały się również na niższym poziomie niż przed rokiem (w szczególności składowe prognostyczne)" - dodano.
Metodologia obliczania przez GUS wskaźnika syntetycznego koniunktury gospodarczej dla Polski (Synthetic Indicator - SI) oparta jest na metodologii wskaźnika ESI (Economic Sentiment Indicator - ESI) opracowanego i obliczanego przez Komisję Europejską dla poszczególnych krajów Unii Europejskiej, Strefy Euro i Unii Europejskiej ogółem. Do budowy syntetycznego wskaźnika koniunktury gospodarczej dla Polski wykorzystywane są wskaźniki proste odnoszące się do wybranych pytań, wyrównane sezonowo, pochodzące z badań koniunktury przemysłu, budownictwa, handlu i usług. Do konstrukcji SI zastosowano następujące wagi: 50 proc. dla przetwórstwa przemysłowego, 6 proc. dla budownictwa, 6 proc. dla handlu, 38 proc. dla usług. Są to zaadoptowane wagi metodologii Komisji Europejskiej wynoszące odpowiednio: 40 proc. dla przemysłu, 30 proc. dla usług, 5 proc. dla budownictwa, 5 proc. dla handlu, 20 proc. dla konsumentów. (PAP)
mj/ osz/